YALAN

Cumhuriyet ve Sputnik'in "Erdoğan ABD'de Konuşacak Düşünce Kuruluşu Bulamadı" Yalanı

Cumhuriyet ve Sputnik'in "Erdoğan ABD'de Konuşacak Düşünce Kuruluşu Bulamadı" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “Erdoğan’ı konuşturun” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nükleer zirve için gittiği ABD’de ziyaret sırasında konuşabileceği bir düşünce kuruluşu bulamadığı ve herhangi bir düşünce kuruluşu tarafından da konuşma daveti almadığı ileri sürüldü. Dahası haberde, Türk yetkililerin bu yöndeki yoğun çabalarına rağmen önemli düşünce kuruluşu Carnegie Vakfı’ndan ret yanıtı geldiği, Brookings Enstitüsü’nün de ilk önce böyle bir talebe soğuk baktığı iddiaları yer aldı. Ancak daha sonra büyük bir Türk holdingin kadın başkanının özel ricası sayesinde Brookings Enstitüsü başkanı Strobe Talbott'un ikna edildiği ve Erdoğan’ın konuşması isteğine olumlu cevap verildiği belirtildi. Bahsedilen iddialar Sputnik Türkiye haber sitesi tarafından da paylaşıldı.

İddiaların aksine Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Atlantic Council, Carnegie, Council on Foreign Relations, Brookings Enstitüsü ve Sais gibi birçok düşünce kuruluşu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuşma daveti gönderdi.Cumhurbaşkanlığı ise seçenekler arasında Brookings Enstitüsü’nde karar kıldı. Söz konusu davet, Brookings Enstitüsü başkanı Strone Talbott tarafından yazılı olarak gönderildi.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir