YALAN

Cumhuriyet ve Sputnik'in "Erdoğan ABD'de Konuşacak Düşünce Kuruluşu Bulamadı" Yalanı

Cumhuriyet ve Sputnik'in "Erdoğan ABD'de Konuşacak Düşünce Kuruluşu Bulamadı" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “Erdoğan’ı konuşturun” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nükleer zirve için gittiği ABD’de ziyaret sırasında konuşabileceği bir düşünce kuruluşu bulamadığı ve herhangi bir düşünce kuruluşu tarafından da konuşma daveti almadığı ileri sürüldü. Dahası haberde, Türk yetkililerin bu yöndeki yoğun çabalarına rağmen önemli düşünce kuruluşu Carnegie Vakfı’ndan ret yanıtı geldiği, Brookings Enstitüsü’nün de ilk önce böyle bir talebe soğuk baktığı iddiaları yer aldı. Ancak daha sonra büyük bir Türk holdingin kadın başkanının özel ricası sayesinde Brookings Enstitüsü başkanı Strobe Talbott'un ikna edildiği ve Erdoğan’ın konuşması isteğine olumlu cevap verildiği belirtildi. Bahsedilen iddialar Sputnik Türkiye haber sitesi tarafından da paylaşıldı.

İddiaların aksine Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Atlantic Council, Carnegie, Council on Foreign Relations, Brookings Enstitüsü ve Sais gibi birçok düşünce kuruluşu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuşma daveti gönderdi.Cumhurbaşkanlığı ise seçenekler arasında Brookings Enstitüsü’nde karar kıldı. Söz konusu davet, Brookings Enstitüsü başkanı Strone Talbott tarafından yazılı olarak gönderildi.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi
YALAN

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi

26 Ekim, 2020
İyi Partili Lütfü Türkkan’ın algı çalışması işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki açıklamasını çarpıtmaya çalışan Türkan’a cevabını Ak Partili Öznur Çalık verdi.
"Şırnak'ta Binlerce Kişi Gayriresmi Sorgulandı" Yalanı
YALAN

"Şırnak'ta Binlerce Kişi Gayriresmi Sorgulandı" Yalanı

26 Ekim, 2020
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, terör örgütü ve yandaşlarının "Şırnak'ta binlerce kişi gayriresmi sorgulandı." iddialarını Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla yalanladı. Çataklı, "Akılla, izanla açıklanamayacak, gerçek dışı haberler servis ettiklerini" belirtti.
"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı
YALAN

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı

23 Ekim, 2020
Devlet bu kararnameyle istediği şirkete el koyabilecek yalanı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir