YALAN

Cumhuriyet'in "Türk Firmadan IŞİD'e Bomba" Yalanı

Cumhuriyet'in "Türk Firmadan IŞİD'e Bomba" Yalanı

9 Aralık 2015’te, Cumhuriyet Gazetesi’nde "Türk firmadan IŞİD'e bomba” başlıklı haber manşetten yayınlandı. Haberde, Koreli biber gazı firması DaeKwang'a IŞİD'e bomba temin ettiği gerekçesiyle soruşturma açıldığı, şirketin Türkiye'deki ortağının da şüpheliler arasında yer aldığı öne sürülmüştü. 

Ancak şirketin avukatı olan Nilhan Artan Kanbir, Cumhuriyet gazetesinin iddialarının doğru olmadığına ilişkin bir tekzip hazırladı. Cumhuriyet de bu tekzibi 26 Mart tarihinde gazetede yayınladı. Yayınlanan tekzip metninde, DaeKwang şirketinin IŞİD ile hiçbir bağlantısının olmadığı, şirketin Türkiye'deki ortakları ile beraber IŞİD'e patlayıcı madde temin etmediği ve bu gerekçe ile haklarında açılmış herhangi bir soruşturmanın da bulunmadığı kaydedildi. 

 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir