YALAN

Özgür Gündem'in "Vatandaşa Sağlık Hizmeti Yok" Çarpıtması

Özgür Gündem'in "Vatandaşa Sağlık Hizmeti Yok" Çarpıtması

Özgür Gündem Gazetesi’nde bugün, “Vatandaşa sağlık hizmeti yok” başlıklı bir haber yayınlandı. İlgili haberde, TBMM’ye sunulan torba yasa tasarısıyla 25 yaşın altındaki 2.3 milyon kişinin GSS prim borçlarının silineceği, ancak 25 yaş ve üzerinde olan 4.6 milyon kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borçlu kalmaya devam edeceği ve bu kişilerin Haziran ayından sonra sağlık hizmetinden yararlanamayacağı belirtildi.

Haberin başlığı, torba yasa ile gelen uygulamayı çarpıtmaktadır. İlgili yasa, 25 yaşın altındaki gençlerin prim borçlarının silinmesini, 25 yaş ve üzerinde olanların ise 30 Haziran 2016 tarihine kadar prim borcuna bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini öngörüyor. Ancak bu tarihten sonra, af kapsamına girmeyen vatandaşlar, prim borçlarını ödedikleri takdirde sağlık hizmetinden yararlanabilecekler. Dolayısıyla Haziran ayından sonra yalnızca primini ödemeyen vatandaşlar sağlık sigortasından yararlanamayacaklar. Buna rağmen Özgür Gündem, GSS prim borçlarının silinmesini de içeren torba yasayı genel olarak devletin vatandaşına sağlık hizmeti vermeyeceği şeklinde duyurmuştur. 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir