YALAN

Özgür Gündem'in "Vatandaşa Sağlık Hizmeti Yok" Çarpıtması

Özgür Gündem'in "Vatandaşa Sağlık Hizmeti Yok" Çarpıtması

Özgür Gündem Gazetesi’nde bugün, “Vatandaşa sağlık hizmeti yok” başlıklı bir haber yayınlandı. İlgili haberde, TBMM’ye sunulan torba yasa tasarısıyla 25 yaşın altındaki 2.3 milyon kişinin GSS prim borçlarının silineceği, ancak 25 yaş ve üzerinde olan 4.6 milyon kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borçlu kalmaya devam edeceği ve bu kişilerin Haziran ayından sonra sağlık hizmetinden yararlanamayacağı belirtildi.

Haberin başlığı, torba yasa ile gelen uygulamayı çarpıtmaktadır. İlgili yasa, 25 yaşın altındaki gençlerin prim borçlarının silinmesini, 25 yaş ve üzerinde olanların ise 30 Haziran 2016 tarihine kadar prim borcuna bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini öngörüyor. Ancak bu tarihten sonra, af kapsamına girmeyen vatandaşlar, prim borçlarını ödedikleri takdirde sağlık hizmetinden yararlanabilecekler. Dolayısıyla Haziran ayından sonra yalnızca primini ödemeyen vatandaşlar sağlık sigortasından yararlanamayacaklar. Buna rağmen Özgür Gündem, GSS prim borçlarının silinmesini de içeren torba yasayı genel olarak devletin vatandaşına sağlık hizmeti vermeyeceği şeklinde duyurmuştur. 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir