YALAN

Özgür Gündem'in "Vatandaşa Sağlık Hizmeti Yok" Çarpıtması

Özgür Gündem'in "Vatandaşa Sağlık Hizmeti Yok" Çarpıtması

Özgür Gündem Gazetesi’nde bugün, “Vatandaşa sağlık hizmeti yok” başlıklı bir haber yayınlandı. İlgili haberde, TBMM’ye sunulan torba yasa tasarısıyla 25 yaşın altındaki 2.3 milyon kişinin GSS prim borçlarının silineceği, ancak 25 yaş ve üzerinde olan 4.6 milyon kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borçlu kalmaya devam edeceği ve bu kişilerin Haziran ayından sonra sağlık hizmetinden yararlanamayacağı belirtildi.

Haberin başlığı, torba yasa ile gelen uygulamayı çarpıtmaktadır. İlgili yasa, 25 yaşın altındaki gençlerin prim borçlarının silinmesini, 25 yaş ve üzerinde olanların ise 30 Haziran 2016 tarihine kadar prim borcuna bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini öngörüyor. Ancak bu tarihten sonra, af kapsamına girmeyen vatandaşlar, prim borçlarını ödedikleri takdirde sağlık hizmetinden yararlanabilecekler. Dolayısıyla Haziran ayından sonra yalnızca primini ödemeyen vatandaşlar sağlık sigortasından yararlanamayacaklar. Buna rağmen Özgür Gündem, GSS prim borçlarının silinmesini de içeren torba yasayı genel olarak devletin vatandaşına sağlık hizmeti vermeyeceği şeklinde duyurmuştur. 

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir