YALAN

Özgür Gündem'in "Gever'de (Yüksekova) Kimyasal Silah Kullanıldı!" Yalanı

Özgür Gündem'in "Gever'de (Yüksekova) Kimyasal Silah Kullanıldı!" Yalanı

Özgür Gündem Anf 19 Mart 2016’da Dicle Haber Ajansı’na dayandırdığı haberinde Yüksekova’da kimyasal gaz kullanıldığını ileri sürdü. Habere göre HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan Yüksekova’dan bazı yurttaşların kendisini arayarak “Nefes alamıyoruz, bizi kurtarın” dediğini ifade etti, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise 19 Mart günü sabah saatlerinde kimyasal ya da zehirli gaz atıldığı ve 40’a yakın kişinin kimyasal gazla katledildiğine dair kendilerine bilgi ulaştığını belirtti. Haberde ayrıca Yüksekova’da yaşayan Sefer Terzioğlu isimli bir yurttaş ile görüşüldüğü, bu kişinin “Kimyasal gazdan evlerimizden çıkamıyoruz.” dediği aktarıldı. İsmini vermek istemeyen başka bir görgü tanığının ise “Sıktıkları kimyasalın rengi sarıydı. Cenazeler erimiş ve donmuştu.” dediği ifade edilerek görgü tanığının elinde olaya dair video ve fotoğrafların olduğu, ancak 3G şebekesi çekmediği için gönderemeyeceğini söylediği esnada ise telefonunun aniden kapandığı belirtildi.

Hakkari Yüksekova’da kimyasal gaz kullanıldığına dair haberlerin yayılması üzerine Hakkari Valiliği söz konusu iddialara yönelik 20 Mart 2016’da bir basın açıklaması yaptı. Yüksekova’da güvenlik güçleri tarafından bölücü terör örgütü mensupları ile örgüt unsurları tarafından açılan çukur ve barikatların temizlenmesine yönelik yapmış olduğu operasyon kapsamında 19.03.2016 günü kimyasal gaz kullanıldığına ilişkin iddiaların tamamen asılsız olduğunu belirten Valilik “Güvenlik güçlerimizin Yüksekova İlçemizde yapmış olduğu operasyonlarda kimyasal gaz vb. unsurları kullanması kesinlikle söz konusu değildir.  Bu tür haberler bölgede yapılan operasyonların engellenmesine yönelik kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi amaçlayan kasıtlı olarak yapılmış gerçekdışı haberlerdir.şeklinde açıklamada bulundu. 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir