YALAN

Cumhuriyet/Aydın Engin'in "Cumhurbaşkanı, 'Yanımızda Olan Dostumuz, Karşımızda Olan Düşmanımızdır' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet/Aydın Engin'in "Cumhurbaşkanı, 'Yanımızda Olan Dostumuz, Karşımızda Olan Düşmanımızdır' Dedi" Yalanı

17 Mart 2016’da Cumhuriyet Gazetesi’nde Aydın Engin’in imzasını taşıyan, “6 Yeni Terörist Tanımı” başlıklı bir köşe yazısı yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TİKA Projeleri Tanıtım Töreni’nde yaptığı konuşmaya yer verilen yazıda, Aydın Engin Cumhurbaşkanı’nın “Yanımızda olan dostumuz, karşımızda olan düşmanımızdır. Bunun bilinmesi lazım.” dediğini iddia etti. Yazının devamında Engin, ironik bir ifadeyle Cumhurbaşkanı’nın yanında saf tutmamanın suç olduğu ve O’nun yanında saf tutmayan herkesin topyekun terörist olduğu gibi otoriter maddeleri içeren, Cumhurbaşkanı’nın isteklerine uygun olduğunu düşündüğü bir “Ceza Kanunu” önerdi.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması incelediğinde, Aydın Engin’in Cumhurbaşkanı’nın sözlerini eksik aktardığı ve bunun neticesinde sözlerinin anlamının bozulduğu görülmektedir. Erdoğan konuşmasında, "Terörle mücadelede yanımızda olan dostumuzdur, karşımızda olan da düşmanımızdır bunun bilinmesi lazım.” demiş ve terörle mücadele çerçevesinde terör ile terörist tanımlarının değiştirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Cumhurbaşkanı’nın sözlerinde, Cumhurbaşkanı'na muhalif olan herkesi “terörist” olarak gördüğüne dair bir emare veya ima bulunmamaktadır. Dolayısıyla Engin, “terörle mücadele” bağlamında ifade edilmiş olan sözleri çarpıtarak konuyu muhalefetin susturulması bağlamına çekerek gerçekdışı bir iddia ortaya atmıştır.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir