YALAN

Cumhuriyet/Aydın Engin'in "Cumhurbaşkanı, 'Yanımızda Olan Dostumuz, Karşımızda Olan Düşmanımızdır' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet/Aydın Engin'in "Cumhurbaşkanı, 'Yanımızda Olan Dostumuz, Karşımızda Olan Düşmanımızdır' Dedi" Yalanı

17 Mart 2016’da Cumhuriyet Gazetesi’nde Aydın Engin’in imzasını taşıyan, “6 Yeni Terörist Tanımı” başlıklı bir köşe yazısı yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TİKA Projeleri Tanıtım Töreni’nde yaptığı konuşmaya yer verilen yazıda, Aydın Engin Cumhurbaşkanı’nın “Yanımızda olan dostumuz, karşımızda olan düşmanımızdır. Bunun bilinmesi lazım.” dediğini iddia etti. Yazının devamında Engin, ironik bir ifadeyle Cumhurbaşkanı’nın yanında saf tutmamanın suç olduğu ve O’nun yanında saf tutmayan herkesin topyekun terörist olduğu gibi otoriter maddeleri içeren, Cumhurbaşkanı’nın isteklerine uygun olduğunu düşündüğü bir “Ceza Kanunu” önerdi.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması incelediğinde, Aydın Engin’in Cumhurbaşkanı’nın sözlerini eksik aktardığı ve bunun neticesinde sözlerinin anlamının bozulduğu görülmektedir. Erdoğan konuşmasında, "Terörle mücadelede yanımızda olan dostumuzdur, karşımızda olan da düşmanımızdır bunun bilinmesi lazım.” demiş ve terörle mücadele çerçevesinde terör ile terörist tanımlarının değiştirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Cumhurbaşkanı’nın sözlerinde, Cumhurbaşkanı'na muhalif olan herkesi “terörist” olarak gördüğüne dair bir emare veya ima bulunmamaktadır. Dolayısıyla Engin, “terörle mücadele” bağlamında ifade edilmiş olan sözleri çarpıtarak konuyu muhalefetin susturulması bağlamına çekerek gerçekdışı bir iddia ortaya atmıştır.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir