YALAN

Cumhuriyet/Aydın Engin'in "Cumhurbaşkanı, 'Yanımızda Olan Dostumuz, Karşımızda Olan Düşmanımızdır' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet/Aydın Engin'in "Cumhurbaşkanı, 'Yanımızda Olan Dostumuz, Karşımızda Olan Düşmanımızdır' Dedi" Yalanı

17 Mart 2016’da Cumhuriyet Gazetesi’nde Aydın Engin’in imzasını taşıyan, “6 Yeni Terörist Tanımı” başlıklı bir köşe yazısı yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TİKA Projeleri Tanıtım Töreni’nde yaptığı konuşmaya yer verilen yazıda, Aydın Engin Cumhurbaşkanı’nın “Yanımızda olan dostumuz, karşımızda olan düşmanımızdır. Bunun bilinmesi lazım.” dediğini iddia etti. Yazının devamında Engin, ironik bir ifadeyle Cumhurbaşkanı’nın yanında saf tutmamanın suç olduğu ve O’nun yanında saf tutmayan herkesin topyekun terörist olduğu gibi otoriter maddeleri içeren, Cumhurbaşkanı’nın isteklerine uygun olduğunu düşündüğü bir “Ceza Kanunu” önerdi.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması incelediğinde, Aydın Engin’in Cumhurbaşkanı’nın sözlerini eksik aktardığı ve bunun neticesinde sözlerinin anlamının bozulduğu görülmektedir. Erdoğan konuşmasında, "Terörle mücadelede yanımızda olan dostumuzdur, karşımızda olan da düşmanımızdır bunun bilinmesi lazım.” demiş ve terörle mücadele çerçevesinde terör ile terörist tanımlarının değiştirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Cumhurbaşkanı’nın sözlerinde, Cumhurbaşkanı'na muhalif olan herkesi “terörist” olarak gördüğüne dair bir emare veya ima bulunmamaktadır. Dolayısıyla Engin, “terörle mücadele” bağlamında ifade edilmiş olan sözleri çarpıtarak konuyu muhalefetin susturulması bağlamına çekerek gerçekdışı bir iddia ortaya atmıştır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir