YALAN

Cumhuriyet/Aydın Engin'in "Cumhurbaşkanı, 'Yanımızda Olan Dostumuz, Karşımızda Olan Düşmanımızdır' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet/Aydın Engin'in "Cumhurbaşkanı, 'Yanımızda Olan Dostumuz, Karşımızda Olan Düşmanımızdır' Dedi" Yalanı

17 Mart 2016’da Cumhuriyet Gazetesi’nde Aydın Engin’in imzasını taşıyan, “6 Yeni Terörist Tanımı” başlıklı bir köşe yazısı yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TİKA Projeleri Tanıtım Töreni’nde yaptığı konuşmaya yer verilen yazıda, Aydın Engin Cumhurbaşkanı’nın “Yanımızda olan dostumuz, karşımızda olan düşmanımızdır. Bunun bilinmesi lazım.” dediğini iddia etti. Yazının devamında Engin, ironik bir ifadeyle Cumhurbaşkanı’nın yanında saf tutmamanın suç olduğu ve O’nun yanında saf tutmayan herkesin topyekun terörist olduğu gibi otoriter maddeleri içeren, Cumhurbaşkanı’nın isteklerine uygun olduğunu düşündüğü bir “Ceza Kanunu” önerdi.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması incelediğinde, Aydın Engin’in Cumhurbaşkanı’nın sözlerini eksik aktardığı ve bunun neticesinde sözlerinin anlamının bozulduğu görülmektedir. Erdoğan konuşmasında, "Terörle mücadelede yanımızda olan dostumuzdur, karşımızda olan da düşmanımızdır bunun bilinmesi lazım.” demiş ve terörle mücadele çerçevesinde terör ile terörist tanımlarının değiştirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Cumhurbaşkanı’nın sözlerinde, Cumhurbaşkanı'na muhalif olan herkesi “terörist” olarak gördüğüne dair bir emare veya ima bulunmamaktadır. Dolayısıyla Engin, “terörle mücadele” bağlamında ifade edilmiş olan sözleri çarpıtarak konuyu muhalefetin susturulması bağlamına çekerek gerçekdışı bir iddia ortaya atmıştır.

Son Yalanlar

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar
Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir