YALAN

Sözcü'nün "Erdoğan 'Ben Gidersem Devlet Yıkılır' Dedi" Yalanı

Sözcü'nün "Erdoğan 'Ben Gidersem Devlet Yıkılır' Dedi" Yalanı

Sözcü Gazetesi bugün, “Ben gidersem devlet yıkılır” başlığıyla verdiği haberde, 22.Muhtarlar toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  kendisi ile ilgili eleştirilere yanıt vererek “ben gidersem devlet yıkılır” dediğini iddia etti.

Ancak Erdoğan’ın önemli açıklamalarda bulunduğu toplantıda Sözcü Gazetesi’nin ifade ettiği gibi bir cümlenin olmadığı görülüyor. Sık sık meselenin şahsı ile alakalı bir mesele olmadığını, Türkiye meselesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullanıyor:

“Meselenin Tayyip Erdoğan meselesi değil, Türkiye meselesi olduğunu kabul etmeyenlere dönüp, Kurtuluş Savaşımızı iyice incelemelerini tavsiye ediyorum. PKK meselesini DAEŞ meselesini sadece bu örgütlerden ibaret sananlar gaflet içindedirler. Suriye meselesini sadece bu ülkenin iç meselesi görenler gafletin ta içindedir. Daha düne kadar yakın işbirliği içinde olduğumuz ülkelerin bir anda can düşmanına dönüşmesini anlamayanlara ne desek fayda etmez. Tüm itirazlarımıza tüm mücadelemize rağmen yanıbaşımızdaki terör örgütlerini meşrulaştırmak için inat edenlerin niyetlerini çözmek için allame-i cihan olmak gerekmiyor. Tayyip Erdoğan gitsin.. Bu mesajı işte bu çerçevede okuduğunuzda, ‘Tayyip Erdoğan gitsin demek, ‘Bizim tüm siyasetimizi, tüm çalışmalarımızı, üzerine bina ettiğimiz milletimizin, bayrağımızın, vatanımızın, devletimizin tek olması anlayışı yıkılsın' demektir. Ben meselenin şahsımla ilgli olmadığını asıl hedefin Türkiye olduğunu çok iyi biliyorum. Meseleyi şahsıma indirenlerin gayesi işte bu gerçeği örtmektir.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir