YALAN

Rusya'nın "Hama ve Humus'ta Teröristleri Temizledik" Yalanı

Rusya'nın "Hama ve Humus'ta Teröristleri Temizledik" Yalanı

15 Mart 2016 tarihli bir Sputnik Türkiye haberinde, Rus hava güçlerinin Suriye’deki beş ayı ele alındı. İlgili haberde, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun açıklamalarına yer verildi. Bakan Şoygu, Rusya'nın Suriye'ye yaptığı müdahale sayesinde Hama ve Humus bölgelerinin büyük bölümünün teröristlerden temizlendiğini ve teröristlerin silah ve mühimmat sağladığı yollar ile Türkiye'ye petrol götürülen ana yolların da kesildiğini iddia etti.

Ancak, Rus Savunma Bakanı’nın iddialarının aksine, Rusya’nın Hama ve Humus’a yaptığı müdahale başta IŞİD olmak üzere terörist gruplara değil; meşru Suriye muhalefetine yöneliktir. Hama ve Humus, muhaliflerin hakimiyetinde olan bölgelerdi. Ancak Rusya'nın hava saldırıları sonucu muhalifler Hama ve Humus'tan yer yer çekildiler. Esed rejimine destek olmak için Rusya, İdlib gibi muhaliflerin egemen olduğu bölgelerde hastane ve okulları hedef alan, sivilleri katleden hava saldırıları gerçekleştirmiştir. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya’nın Suriye’ye yönelik düzenlediği hava saldırıları sonucu bugüne kadar 1380 sivilin hayatını kaybettiğini aktarmıştır. Açıklamada, hayatını kaybeden 1380 sivilin içinde 332 kadın ve 195 çocuk olduğu belirtilmiştir. Yardım kuruluşlarının verilerine göre İdlib, Halep, Dera ve Lazkiye’de 27 tıbbi merkez, 22 okul ve hastane hava saldırılarının hedefi olmuştur. Buna ek olarak, Rusya’nın yoğunluklu olarak muhaliflerin denetimindeki sivil yerleşim alanlarını hedef alması sonucunda büyük bir göç meydana gelmiş ve en az 500 bin sivil yerinden olmuştur.

Ayrıca Bakan Şoygu, teröristlerin Türkiye’ye petrol kaçırdığı ana ikmal yolların kesildiğini de iddia etti. Rusya daha önce de Türkiye’nin Işid ile petrol ticareti yaptığını ve bunu da belgelediklerini ileri sürmüştü. Söz konusu iddianın gerçeği yansıtmadığını sitemizde (gununyalanlari.com) ayrıntıları ile ele almıştık. Habere buradan ulaşabilirsiniz: http://gununyalanlari.com/yalan/235-rusyanin-turkiye-ile-isid-arasinda-petrol-ticareti-var-yalani

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir