YALAN

Rusya'nın "Hama ve Humus'ta Teröristleri Temizledik" Yalanı

Rusya'nın "Hama ve Humus'ta Teröristleri Temizledik" Yalanı

15 Mart 2016 tarihli bir Sputnik Türkiye haberinde, Rus hava güçlerinin Suriye’deki beş ayı ele alındı. İlgili haberde, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun açıklamalarına yer verildi. Bakan Şoygu, Rusya'nın Suriye'ye yaptığı müdahale sayesinde Hama ve Humus bölgelerinin büyük bölümünün teröristlerden temizlendiğini ve teröristlerin silah ve mühimmat sağladığı yollar ile Türkiye'ye petrol götürülen ana yolların da kesildiğini iddia etti.

Ancak, Rus Savunma Bakanı’nın iddialarının aksine, Rusya’nın Hama ve Humus’a yaptığı müdahale başta IŞİD olmak üzere terörist gruplara değil; meşru Suriye muhalefetine yöneliktir. Hama ve Humus, muhaliflerin hakimiyetinde olan bölgelerdi. Ancak Rusya'nın hava saldırıları sonucu muhalifler Hama ve Humus'tan yer yer çekildiler. Esed rejimine destek olmak için Rusya, İdlib gibi muhaliflerin egemen olduğu bölgelerde hastane ve okulları hedef alan, sivilleri katleden hava saldırıları gerçekleştirmiştir. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya’nın Suriye’ye yönelik düzenlediği hava saldırıları sonucu bugüne kadar 1380 sivilin hayatını kaybettiğini aktarmıştır. Açıklamada, hayatını kaybeden 1380 sivilin içinde 332 kadın ve 195 çocuk olduğu belirtilmiştir. Yardım kuruluşlarının verilerine göre İdlib, Halep, Dera ve Lazkiye’de 27 tıbbi merkez, 22 okul ve hastane hava saldırılarının hedefi olmuştur. Buna ek olarak, Rusya’nın yoğunluklu olarak muhaliflerin denetimindeki sivil yerleşim alanlarını hedef alması sonucunda büyük bir göç meydana gelmiş ve en az 500 bin sivil yerinden olmuştur.

Ayrıca Bakan Şoygu, teröristlerin Türkiye’ye petrol kaçırdığı ana ikmal yolların kesildiğini de iddia etti. Rusya daha önce de Türkiye’nin Işid ile petrol ticareti yaptığını ve bunu da belgelediklerini ileri sürmüştü. Söz konusu iddianın gerçeği yansıtmadığını sitemizde (gununyalanlari.com) ayrıntıları ile ele almıştık. Habere buradan ulaşabilirsiniz: http://gununyalanlari.com/yalan/235-rusyanin-turkiye-ile-isid-arasinda-petrol-ticareti-var-yalani

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir