YALAN

Sözcü/T24/Cumhuriyet'in "Hidayet Türkoğlu 60 Bin TL Maaş Alacak" Yalanı

Sözcü/T24/Cumhuriyet'in "Hidayet Türkoğlu 60 Bin TL Maaş Alacak" Yalanı

10 Mart 2016 tarihinde Sözcü Gazetesinin Spor eki AMK Spor’da Ali Can Yaycılı’nın haberinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atanan Hidayet Türkoğlu’nun maaşının 60 bin TL olacağı bununla birlikte kendisine özel araç ve koruma tahsis edileceği iddia edildi. Pek çok gazete ve haber sitesinin kullandığı haber T24 gibi haber sitelerinde ve Cumhuriyet Gazetesinde de yayınlandı. Sözcü Gazetesi’nde yazan Can Ataklı, 13 Mart’taki köşe yazısında Hidayet Türkoğlu’nun 60 bin TL maaş almasını eleştirerek şu ifadelere yer verdi: “Devlet çalışanına vereceği bir kuruşun bile hesabını yaparken, sarayın danışmanları bu kadar yüksek maaşları “hangi fasıldan” alabiliyor?”  NBA’da form giyen Basketbolcu Enes Kanter ise Twitter hesabından “Cumhurbaşkanı’nız, 60 bin TL maaş+ özel araç+özel koruma tahsis ettiği başdanışmanına ne danışabilir? "nasıl "top" çalınır." notunu paylaştı.

Ancak Hidayet Türkoğlu'nun aylık maaşının 60 bin TL olduğu yönündeki iddia, Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından yalanlandı. Türkoğlu'nun aylık maaşının da, diğer başdanışmanlarınki gibi, yaklaşık 9 bin TL olduğu vurgulandı.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir