YALAN

Cumhuriyet'in "Zihniyetiniz Batsın" Yalanı

Cumhuriyet'in "Zihniyetiniz Batsın" Yalanı

15 Mart 2016 tarihli bir Cumhuriyet Gazetesi haberinde, “Zihniyetiniz Batsın” başlığıyla bir toplumsal kesimi hedef alarak, bir Twitter kullanıcısının “Ölenlerin yarısı Cehape’li, diğer yarısı Paralel. O halde sorun yoktur!” dediği iddia edildi.

Ancak aynı haber içerisinde, Twitter kullanıcısının Bahçeşehir Üniversitesi’nin Siyasal Bilimler Bölümü öğrencisi olduğunu gösteren bir ibare olduğundan, Bahçeşehir Ünv. Rektör Yardımcısı Twitter’dan bu iddianın doğru olmadığını açıklamıştır. Hatta söz konusu açıklama Cumhuriyet’in aynı haberinde de gözükmektedir. Ayrıca Twitter profilindeki başörtülü kız öğrencisi fotoğrafının da internetteki şal, eşarp reklamlarının yapıldığı bir siteden alındığı saptanmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir