YALAN

Cumhuriyet'in "Zihniyetiniz Batsın" Yalanı

Cumhuriyet'in "Zihniyetiniz Batsın" Yalanı

15 Mart 2016 tarihli bir Cumhuriyet Gazetesi haberinde, “Zihniyetiniz Batsın” başlığıyla bir toplumsal kesimi hedef alarak, bir Twitter kullanıcısının “Ölenlerin yarısı Cehape’li, diğer yarısı Paralel. O halde sorun yoktur!” dediği iddia edildi.

Ancak aynı haber içerisinde, Twitter kullanıcısının Bahçeşehir Üniversitesi’nin Siyasal Bilimler Bölümü öğrencisi olduğunu gösteren bir ibare olduğundan, Bahçeşehir Ünv. Rektör Yardımcısı Twitter’dan bu iddianın doğru olmadığını açıklamıştır. Hatta söz konusu açıklama Cumhuriyet’in aynı haberinde de gözükmektedir. Ayrıca Twitter profilindeki başörtülü kız öğrencisi fotoğrafının da internetteki şal, eşarp reklamlarının yapıldığı bir siteden alındığı saptanmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor
YALAN

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor

1 Ekim, 2020
ransız haber ajansının analiz haberinde, Türk SİHA'ları için "Ezber bozuyor" ifadeleri kullanıldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir