YALAN

Cumhuriyet'in "Bir Tarafta Acı Bir Tarafta Oy Hesabı" Yalanı

Cumhuriyet'in "Bir Tarafta Acı Bir Tarafta Oy Hesabı" Yalanı

14 Mart 2016 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde 13 Mart 2016’daki Ankara saldırısı sonrasında ‘Havuz’ medyasında seçim anketlerinin yeniden ortaya çıktığı ileri sürüldü. Ayrıca bir taraftan insanlar acı çekerken diğer taraftan oy hesabı yapıldığının iddia edildiği haber Karşı haber sitesinde de paylaşıldı.

Ancak bahsedilen haberlere konu olan ve patlama sonrasında ortaya çıkarıldığı iddia edilen anket çalışmasının 7-12 Mart 2016 tarihinde MAK Danışmanlık tarafından 30 büyükşehirde 5500 kişi ile yüzyüze görüşmelerle yapıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulak tarafından çeşitli medya organlarında MAK Danışmanlık 2016 Mart Gündem Araştırması hakkında çıkan haberlere ilişkin kamuoyuna duyuru yapılmış, bahse konu olan gündem araştırmasının Ankara saldırısı vuku bulmadan önce tamamlandığı ve basın kuruluşlarına 13 Mart 2016’da sabah saatlerinde, terör eylemi gerçekleşmeden çok daha önce gönderildiği belirtilmiştir.

Yapılan açıklamada vefat edenler arasında yakınları olduğunu ve Balgat otobüs durağında meydana gelen menfur saldırıyı kınadıklarını belirten Kulat “Allah’tan vefat eden vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir