YALAN

Cumhuriyet/Birgün'ün "Obama'ya Göre Erdoğan Tam Bir Fiyasko" Yalanı

Cumhuriyet/Birgün'ün "Obama'ya Göre Erdoğan Tam Bir Fiyasko" Yalanı

11 Mart 2016'da Cumhuriyet ve Birgün gazeteleri ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında tam bir fiyasko dediğini ileri sürdüler. 


Cumhuriyet ve Birgün’ün Obama’nın resmi bir beyanatı olarak sundukları haber, aslında 10 Mart 2016’da The Atlantic dergisinde ABD Başkanı Obama ile yapılan bir röportaja dayanmaktadır. Makalenin yazarı Jeffrey Goldberg Obama’nın Erdoğan’ı önceden ılımlı bir Müslüman olarak gördüğünü ancak şimdi Erdoğan’ı bir fiyasko ve otoriter bir lider olarak addettiğini ileri sürmüştür. Goldberg makalesinde kendi kişisel görüşüne yer vererek Obama’nın Erdoğan’a ilişkin görüşünün değiştiğini iddia etmiştir. Başkan Obama’nın ise Erdoğan’a ilişkin resmi bir beyanı olmamıştır. 


Nitekim Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Mark Stroh tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, söz konusu haberlerin doğru olmadığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın DAEŞ'e karşı mücadelede anahtar öneme sahip bir ortak olduğu ifade edilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama'nın DAEŞ'e karşı mücadeleden, Suriye'deki şiddetin azaltılmasına kadar pek çok konuda sık sık görüşmeler yaptığını vurgulayan Beyaz Saray Sözcüsü Stroh “Yönetimimiz NATO müttefiki Türkiye'nin güvenliğine sıkı bir şekilde bağlıdır. Başkan [Obama] ülkenin Avrupa, Ortadoğu ve Müslüman dünyası arasında oynadığı köprü rolünü de dikkate alarak, Türk ortaklarımızın bakış açısına özel bir önem vermektedir.” şeklinde açıklamada bulunmuştur.  Sözcü Stroh ayrıca Suriye konusunda Obama’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 2,5 milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yaptığı için takdir ettiğini ve bunu da Erdoğan’a ilettiğini hatırlatarak “Ortak meydan okumalara karşı ortaklara olarak birlikte durmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullanmıştır.

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir