YALAN

Cumhuriyet/Birgün'ün "Obama'ya Göre Erdoğan Tam Bir Fiyasko" Yalanı

Cumhuriyet/Birgün'ün "Obama'ya Göre Erdoğan Tam Bir Fiyasko" Yalanı

11 Mart 2016'da Cumhuriyet ve Birgün gazeteleri ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında tam bir fiyasko dediğini ileri sürdüler. 


Cumhuriyet ve Birgün’ün Obama’nın resmi bir beyanatı olarak sundukları haber, aslında 10 Mart 2016’da The Atlantic dergisinde ABD Başkanı Obama ile yapılan bir röportaja dayanmaktadır. Makalenin yazarı Jeffrey Goldberg Obama’nın Erdoğan’ı önceden ılımlı bir Müslüman olarak gördüğünü ancak şimdi Erdoğan’ı bir fiyasko ve otoriter bir lider olarak addettiğini ileri sürmüştür. Goldberg makalesinde kendi kişisel görüşüne yer vererek Obama’nın Erdoğan’a ilişkin görüşünün değiştiğini iddia etmiştir. Başkan Obama’nın ise Erdoğan’a ilişkin resmi bir beyanı olmamıştır. 


Nitekim Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Mark Stroh tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, söz konusu haberlerin doğru olmadığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın DAEŞ'e karşı mücadelede anahtar öneme sahip bir ortak olduğu ifade edilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama'nın DAEŞ'e karşı mücadeleden, Suriye'deki şiddetin azaltılmasına kadar pek çok konuda sık sık görüşmeler yaptığını vurgulayan Beyaz Saray Sözcüsü Stroh “Yönetimimiz NATO müttefiki Türkiye'nin güvenliğine sıkı bir şekilde bağlıdır. Başkan [Obama] ülkenin Avrupa, Ortadoğu ve Müslüman dünyası arasında oynadığı köprü rolünü de dikkate alarak, Türk ortaklarımızın bakış açısına özel bir önem vermektedir.” şeklinde açıklamada bulunmuştur.  Sözcü Stroh ayrıca Suriye konusunda Obama’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 2,5 milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yaptığı için takdir ettiğini ve bunu da Erdoğan’a ilettiğini hatırlatarak “Ortak meydan okumalara karşı ortaklara olarak birlikte durmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullanmıştır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir