YALAN

Özgür Gündem’in “Devlet Denetiminde Fuhuşa Zorlanıyorlar” Yalanı

Özgür Gündem’in “Devlet Denetiminde Fuhuşa Zorlanıyorlar” Yalanı

Özgür Gündem’in 10 Mart 2016 tarihli bir haberine göre, devlet denetimindeki AFAD’ın Gaziantep’teki bir mülteci kampında, fuhuş pazarlarının kurulup, kadınların fuhuşa zorlandığı iddia edildi.

Dicle Haber Ajansı muhabiri Erdoğan Alayumat’ın haberine göre, Özgür Gündem’in Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin  mültecilerin kamplardaki durumuna ve zorluklara yönelik saha araştırması yaptığını ve bunu rapor haline getireceklerini söylüyor. Buna göre, Eren Keskin HDP’li belediyeler tarafından kurulan mülteci kamplarında çok şikayet olmadığını ama diğer taraftan AFAD kamplarında tecavüz, taciz ve fuhuş olaylarının yaşandığını ve son zamanlarda bu olaylarda yaşanan artışı  tespit ettiğini bildiriyor.

Ancak haberde Eren Keskin’in konu hakkında verdiği diğer bilgilere bakıldığında, Eren Keskin STK’ların bu kamplara giremediğini, çünkü devletin buna izin vermediğini söylüyor.

Haber dikkatle incelendiğinde, Eren Keskin’in ifadelerinde ve Özgür Gündem’in haberinde AFAD büyük bir ‘insanlık suçu’ olan kadınları fuhuşa zorlamakla itham olunmasına rağmen, Av. Eren Keskin ve haberin muhabiri Erdoğan Alayumat iddialarına dayanak teşkil edecek bir şahit, mağdur, isim, belge, ses kaydı vs. vermiyor. Bununla birlikte araştırma yaptığını iddia ettiği kamplara yönelik geçici koruma yönetmeliğinde madde olmasına rağmen devletin AFAD kamplarına sivil toplum örgütlerini almadığını bir başka ifadeyle kamplarda gözlem yapılmasının mümkün olmadığını da belirtiyor. İddialara dayanak teşkil edecek bir kanıt ortaya koymadan yapılan bu haberle Özgür Gündem asılsız bir habere imza atmıştır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir