YALAN

Özgür Gündem’in “Devlet Denetiminde Fuhuşa Zorlanıyorlar” Yalanı

Özgür Gündem’in “Devlet Denetiminde Fuhuşa Zorlanıyorlar” Yalanı

Özgür Gündem’in 10 Mart 2016 tarihli bir haberine göre, devlet denetimindeki AFAD’ın Gaziantep’teki bir mülteci kampında, fuhuş pazarlarının kurulup, kadınların fuhuşa zorlandığı iddia edildi.

Dicle Haber Ajansı muhabiri Erdoğan Alayumat’ın haberine göre, Özgür Gündem’in Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin  mültecilerin kamplardaki durumuna ve zorluklara yönelik saha araştırması yaptığını ve bunu rapor haline getireceklerini söylüyor. Buna göre, Eren Keskin HDP’li belediyeler tarafından kurulan mülteci kamplarında çok şikayet olmadığını ama diğer taraftan AFAD kamplarında tecavüz, taciz ve fuhuş olaylarının yaşandığını ve son zamanlarda bu olaylarda yaşanan artışı  tespit ettiğini bildiriyor.

Ancak haberde Eren Keskin’in konu hakkında verdiği diğer bilgilere bakıldığında, Eren Keskin STK’ların bu kamplara giremediğini, çünkü devletin buna izin vermediğini söylüyor.

Haber dikkatle incelendiğinde, Eren Keskin’in ifadelerinde ve Özgür Gündem’in haberinde AFAD büyük bir ‘insanlık suçu’ olan kadınları fuhuşa zorlamakla itham olunmasına rağmen, Av. Eren Keskin ve haberin muhabiri Erdoğan Alayumat iddialarına dayanak teşkil edecek bir şahit, mağdur, isim, belge, ses kaydı vs. vermiyor. Bununla birlikte araştırma yaptığını iddia ettiği kamplara yönelik geçici koruma yönetmeliğinde madde olmasına rağmen devletin AFAD kamplarına sivil toplum örgütlerini almadığını bir başka ifadeyle kamplarda gözlem yapılmasının mümkün olmadığını da belirtiyor. İddialara dayanak teşkil edecek bir kanıt ortaya koymadan yapılan bu haberle Özgür Gündem asılsız bir habere imza atmıştır.

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir