YALAN

Al Monitor'ün “Cumhurbaşkanı Erdoğan Muhtarlardan Her Hanenin Gözetlenmesini İstedi” Yalanı

Al Monitor'ün “Cumhurbaşkanı Erdoğan Muhtarlardan Her Hanenin Gözetlenmesini İstedi” Yalanı

29 Şubat 2016 tarihinde, Al-Monitor’de Pınar Tremblay’in kaleme aldığı “Türkiye’nin Muhbirlik Kültürü” başlıklı bir makale yayınlandı. Makalede Tremblay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bir konuşmada muhtarlardan her haneyi gözetlemelerini istediğini ileri sürdü. Tremblay aynı zamanda Türkiye’de muhbirliğin teşvik edildiği ve ödüllendirildiğini de iddia etti.

Pınar Tremblay’in iddialarının aksine, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 8. Muhtarlar Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlardan hane bireylerini gözetlemelerini değil, muhtarı oldukları mahallede terörist ya da terörist hücre evlerine dair bilgi sahibi olduklarında ya da tespit ettiklerinde, bunu gerekli mercilere bildirmelerini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarların atanarak değil seçilerek o göreve geldiklerinin önemini vurgulayarak muhtarların terörle mücadele kapsamında devletle işbirliği ve dayanışma içinde olmaları gerektiğini belirtti.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir