YALAN

Cumhuriyet'in "Sıra Ülkücülerin Kanalına Geldi, Yayın Kesildi!" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Sıra Ülkücülerin Kanalına Geldi, Yayın Kesildi!" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi’nin haber sitesinde bugün “Samanyolu, İpek Medya Grubu, imc tv... Sıra ülkücülerin kanalına geldi, yayın kesildi!” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, “Samanyolu Yayın Grubu, İpek Medya Grubu ve IMC TV'nin ardından, MHP'ye yakın yayın yapan Bengü Türk TV'nin de ekranları karartıldı.” ifadesi kullanıldı.

Ancak, yine aynı haberde, Bengü Türk TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Murat İde’nin açıklamalarına yer verildi. Murat İde’nin sorunun TÜRKSAT ile yapılan sözleşme şartlarından kaynaklandığını açıkladığı belirtildi.

Buna göre, haber başlığında iddia edilmek istendiği gibi, Bengü Türk TV’nin yayını Samanyolu TV veya İMC TV’ninki gibi bir gerekçeyle durdurulmamıştır. Haber içeriğinde de yer verildiği gibi  yayın sorunu sözleşme şartlarından kaynaklanmaktadır. Başlıkla haber içeriğinin örtüşmediği bu haber çarpıtma niteliği taşımaktadır.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir