YALAN

Doğan Haber Ajansı’nın “Şubat'ta Antalya'ya 55 Rus Turist Geldi” Yalanı

Doğan Haber Ajansı’nın “Şubat'ta Antalya'ya 55 Rus Turist Geldi” Yalanı

29 Şubat 2016 tarihli Doğan Haber Ajansı’nda“Şubat’ta Antalya’ya 55 Rus turist geldi” başlıklı bir haber yayınlandı. Sözcü, Cumhuriyet, Radikal ve Hürriyet gazeteleri de söz konusu haberi internet sitelerinde paylaştı. Habere göre, Rus uçağının düşürülmesi sonrası çıkan kriz sebebiyle karşılıklı ambargolar uygulanması sonucunda, Rusya’dan Antalya’ya gelen ziyaretçi ve turist sayısı Şubat 2015’te 8.307 iken bu yılın şubat ayında 55’e düştüğü iddia edildi.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Giriş-Çıkış Yapan Ziyaretçi, Yabancı ve Vatandaşlar Haber Bülteni’ istatistikleri ve bahsedilen habere ilişkin bugün yapılan basın açıklaması incelendiğinde, yalnızca 2016’nın Ocak ayı ziyaretçi rakamlarının ilan edildiği anlaşılmaktadır. 2016 istatistiklerine göre de bu yılın Ocak ayında 22.106 Rusya Federasyonu uyruklu turistten 4.818’i Antalya’ya giriş yapmıştır. Şubat ayına dair resmi bir rakam açıklanmamıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir