YALAN

Doğan Haber Ajansı’nın “Şubat'ta Antalya'ya 55 Rus Turist Geldi” Yalanı

Doğan Haber Ajansı’nın “Şubat'ta Antalya'ya 55 Rus Turist Geldi” Yalanı

29 Şubat 2016 tarihli Doğan Haber Ajansı’nda“Şubat’ta Antalya’ya 55 Rus turist geldi” başlıklı bir haber yayınlandı. Sözcü, Cumhuriyet, Radikal ve Hürriyet gazeteleri de söz konusu haberi internet sitelerinde paylaştı. Habere göre, Rus uçağının düşürülmesi sonrası çıkan kriz sebebiyle karşılıklı ambargolar uygulanması sonucunda, Rusya’dan Antalya’ya gelen ziyaretçi ve turist sayısı Şubat 2015’te 8.307 iken bu yılın şubat ayında 55’e düştüğü iddia edildi.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Giriş-Çıkış Yapan Ziyaretçi, Yabancı ve Vatandaşlar Haber Bülteni’ istatistikleri ve bahsedilen habere ilişkin bugün yapılan basın açıklaması incelendiğinde, yalnızca 2016’nın Ocak ayı ziyaretçi rakamlarının ilan edildiği anlaşılmaktadır. 2016 istatistiklerine göre de bu yılın Ocak ayında 22.106 Rusya Federasyonu uyruklu turistten 4.818’i Antalya’ya giriş yapmıştır. Şubat ayına dair resmi bir rakam açıklanmamıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir