YALAN

Sözcü'nün "THY'den Büyük Zarar: THY 2015 Yılını 410 Milyon TL Zararla Kapattı" Yalanı

Sözcü'nün "THY'den Büyük Zarar: THY 2015 Yılını 410 Milyon TL Zararla Kapattı" Yalanı
Sözcü Gazetesi’nde 16 Şubat tarihinde “THY’den büyük zarar” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, THY’nin 2015′e ait 4. Dönem (Ekim-Kasım-Aralık) geçici vergi beyannamesinde belirttiği 410 Milyon TL zarar açıklamasına dayanılarak THY’nin 2015 yılını zararla kapattığı ileri sürüldü. 
Ancak THY 29 Şubat 2016'da yaptığı açıklamada Borsa İstanbul'a gönderdiği konsolide mali tablolara göre, 2015 yılında 1 Milyar Dolar sınırını geçerek 1 Milyar 69 Milyon Dolar net kâr elde ettiğini, bu rakamın Türk Hava Yolları tarihinde bir ilk olduğunu ifade etti. 
Sözcü’nün haberinde, geçici vergi beyannamesi THY’nin kar-zarar bilançosu için yeterli bir gösterge olarak sunulmuştur. Halbuki, şirketlerin reel bilançoları ve kâr-zarar durumları geçici vergi belirli periyotlarla beyannameleriyle değil; yıl sonu net kar-zarar durumlarını açıkladıkları konsolide mali tablolara göre tespit edilir. Sözcü’nün iddiasına dayanak teşkil eden 410 Milyon TL’lik zarar sadece 4. Dönem’e ait geçici vergi beyannamesi bildirisi olup THY’nin 2015 yılı nihai kar-zarar durumunu göstermemektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir