YALAN

Cumhuriyet'in “Oscar'ı Alan Spotlight Filminin Yönetmeni McCharty'den Erdoğan'a Ders Gibi Sözler” Çarpıtması

Cumhuriyet'in “Oscar'ı Alan Spotlight Filminin Yönetmeni McCharty'den Erdoğan'a Ders Gibi Sözler” Çarpıtması

29 Şubat 2016 tarihli bir habere göre, Cumhuriyet Gazetesi Oscar Ödül Törenleri’nde, ‘en iyi film’ ve ‘en iyi özgün senaryo’ ödüllerini alan,‘Spotlight’ filminin yönetmeni Tom Mccharty’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘ders gibi sözler’ söylediğini iddia etti.


Fakat yönetmenin yaptığı açıklamaya baktığımızda, film Boston’da bir Katolik Kilisesi’nde yaşanan çocuk tacizleri ve bunu haber yapan gazetecilerin hikayesini işlediğinden, yönetmenin bu tarz talihsiz olaylarda, hesap soracak gazetecileri övdüğü anlaşılmaktadır.  


Spotlight filminin yönetmeninin açıklamaları şöyle: “Bu filmi gücü eline tutanları sorgulayan ve sorgulamaya devam edecek tüm gazeteciler ve zorlukların üstesinden gelme cesareti ve iradeleri ile ilham kaynağı olan mücadele verenler için yaptık.”


Sonuç olarak Cumhuriyet Gazetesi Mccharty'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la hiçbir ilişiği bulunamayan bu sözlerini ‘Erdoğan’a ders gibi sözler’ ibaresi taşıyan bir başlıkla sunarak çarpıtma bir habere imza atmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir