YALAN

Cumhuriyet'in “Oscar'ı Alan Spotlight Filminin Yönetmeni McCharty'den Erdoğan'a Ders Gibi Sözler” Çarpıtması

Cumhuriyet'in “Oscar'ı Alan Spotlight Filminin Yönetmeni McCharty'den Erdoğan'a Ders Gibi Sözler” Çarpıtması

29 Şubat 2016 tarihli bir habere göre, Cumhuriyet Gazetesi Oscar Ödül Törenleri’nde, ‘en iyi film’ ve ‘en iyi özgün senaryo’ ödüllerini alan,‘Spotlight’ filminin yönetmeni Tom Mccharty’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘ders gibi sözler’ söylediğini iddia etti.


Fakat yönetmenin yaptığı açıklamaya baktığımızda, film Boston’da bir Katolik Kilisesi’nde yaşanan çocuk tacizleri ve bunu haber yapan gazetecilerin hikayesini işlediğinden, yönetmenin bu tarz talihsiz olaylarda, hesap soracak gazetecileri övdüğü anlaşılmaktadır.  


Spotlight filminin yönetmeninin açıklamaları şöyle: “Bu filmi gücü eline tutanları sorgulayan ve sorgulamaya devam edecek tüm gazeteciler ve zorlukların üstesinden gelme cesareti ve iradeleri ile ilham kaynağı olan mücadele verenler için yaptık.”


Sonuç olarak Cumhuriyet Gazetesi Mccharty'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la hiçbir ilişiği bulunamayan bu sözlerini ‘Erdoğan’a ders gibi sözler’ ibaresi taşıyan bir başlıkla sunarak çarpıtma bir habere imza atmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir