YALAN

Cumhuriyet'in "Erdoğan Açık Açık Tehdit Etti" Yalanı

Cumhuriyet'in "Erdoğan Açık Açık Tehdit Etti" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Şubat 2016 tarihinde Atatürk Havalimanı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, basın mensuplarından birinin Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyeleri hakkında sorduğu soruyu cevapladı. Cevabının sonunda “Şimdi tabi yola çıkıyorum. Bundan sonra herhalde biraz daha ortalık çalkalanabilir yani.” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi ise Erdoğan’ın açıklamalarını “Erdoğan açık açık tehdit etti: Saygı duymuyorum, ortalık çalkalanabilir” başlığıyla haberleştirdi.

Fakat Erdoğan’ın konuşmasının herhangi bir kısmında bir tehdit ibaresi geçmediği gibi, “ortalık çalkalanabilir” ifadesinin de bir tehdit arz etmediği görülmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sansasyonel açıklamalarda bulundu ve bu açıklamalar medyada sansasyon etkisi yarattı. Bir diğer deyişle, “ortalık çalkalandı”.

Erdoğan’ın “ortalık çalkalanabilir” derken bu duruma dair bir öngörüde bulunduğu açıktır. Konuşmasının seyri de bu durumu doğrulamaktadır.

Cumhuriyet Gazetesi, Erdoğan’ın konuşmasını bağlamından kopararak yalan bir habere imza atmıştır.

Gazetenin, ilk hâli “açık açık tehdit etti” şeklinde olan haber başlığını sonradan “tehdit gibi açıklama”ya döndürmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir