YALAN

CHP'nin "Cumhurbaşkanı Açıkça El Kaide Uzantısı El Nusra’yı Savundu" Yalanı

CHP'nin "Cumhurbaşkanı Açıkça El Kaide Uzantısı El Nusra’yı Savundu" Yalanı

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü muhtarlar toplantısındaki sözlerine atıfta bulunarak, “Cumhurbaşkanı El Kaide’nin uzantısı olarak görülen cihatçı el Nusra’yı açıkça savundu”dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün muhtarlar toplantısında yaptığı konuşmada, PYD/YPG’nin PKK’nın uzantısı bir terör örgütü olduğu gerçeğininin artık herkes tarafından kabul edilmesi gerektiğini vurgulayarak,Ne diyorlar? 'PYD ve YPG. Bunlar DAİŞ'e karşı savaşıyorlar. Ondan dolayı biz PYD ve YPG'yi destekliyoruz' diyorlar. Koskoca bir yalan. O zaman size farklı bir örnek vereceğim. El-Nusra, o da DAİŞ'e karşı savaşıyor. Peki El Nusra'ya niye kötü diyorsunuz? O zaman onun da iyi olması lazım. El Nusra kötü ama PYD ile YPG iyi. Olay farklı. El Nusra'nın bulunduğu konum farklı olduğu için bunlar ne diyor? 'İyi teröristler, kötü teröristler'. Mantık bu." açıklamalarında bulundu.

Buna göre Erdoğan, PYD’nin DAİŞ’e karşı savaşmasının onun PKK uzantısı bir terör örgütü gerçeğinden uzaklaştırmayacağını belirterek, bunun meşrulaştırma gerekçesi sayılmayacağını ifade etmiştir. Erdoğan, El-Nusra’nın da DAİŞ’le savaştığını ama PYD’den farklı olarak terör örgütü olarak görüldüğünü, bu durumda meselenin “DAİŞ’le mücadele” olmadığını vurgulamıştır. CHP’nin bu bağlamda “Erdoğan açıkça El-Nusra’yı savundu” iddiası gerçek dışıdır.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir