YALAN

Cumhuriyet’in “Davutoğlu’ndan Ateşkes Açıklaması: Bizi Bağlamaz” Çarpıtması

Cumhuriyet’in “Davutoğlu’ndan Ateşkes Açıklaması: Bizi Bağlamaz” Çarpıtması
Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “Davutoğlu’ndan Ateşkes Açıklaması: Bizi Bağlamaz” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Suriye'de alınan ateşkes kararı için konuşan Davutoğlu’nun, söz konusu kararın Türkiye için bağlayıcı olmadığını söylediği belirtildi.
Başbakan Davutoğlu’nun Cumhuriyet’te söz konusu başlıkla verilen açıklamalarına bakıldığında Davutoğlu’nun Suriye’deki ateşkes kararına yönelik Türkiye’yeherhangi bir taraf tehdit oluşturduğunda, bu ateşkesin Türkiye için bağlayıcı olamayacağını belirttiği anlaşılmaktadır. Ateşkesin Suriye için geçerli olduğunu vurgulayan Davutoğlu “Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda hiç kimseden izin almaz, hiç kimseye sormaz, gereğini yaparız çünkü o andan itibaren mesele Suriye meselesi olmaktan çıkar, Türkiye meselesi haline gelir.” ifadelerini kullanmıştır. 
Davutoğlu’nun Suriye’deki ateşkes kararına ilişkin yaptığı açıklamalara göre, Cumhuriyet’in iddia ettiği gibi Davutoğlu’nun ateşkes için doğrudan “Bizi bağlamaz” şeklinde bir açıklamada bulunmadığı, ancak Türkiye’ye yönelik herhangi bir tehlike oluşması durumunda ateşkesin Türkiye için bir bağlayıcılığı kalmayacağını ifade ettiği anlaşılmaktadır.
 
 

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir