YALAN

Cumhuriyet'in "Ankara Saldırısı İhbarını MİT'ten Önce TÜRGEV Aldı" Yalanı

Cumhuriyet'in "Ankara Saldırısı İhbarını MİT'ten Önce TÜRGEV Aldı" Yalanı

Cumuriyet Gazetesi dün “İstihbaratı MİT'ten önce TÜRGEV aldı... Öğrencilere kısa mesajla 'bomba' uyarısı” ve “İstihbarat MİT'ten önce Bilal'in TÜRGEV'ine gitti” başlıklarıyla yayınladığı haberinde Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği patlamadan önce TÜRGEV'in öğrencilere "Kızılay'a gitmeyin" diye uyarı mesajı attığını iddia etti.

Ancak, söz konusu mesajın 22 Şubat’ta yani patlamadan tam 5 gün sonra atıldığı anlaşıldı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan TÜRGEV yetkilileri, şu açıklamalarda bulundu:

“Cumhuriyet Gazetesi, 23 Şubat tarihli nüshasında, TÜRGEV gibi köklü ve 10.000'e yakın kız öğrenciyi eğitim hayatında destekleyen bir kurumu itibarsızlaştırma amacıyla, gazetecilik etik ilkelerini hiçe saymıştır. Şöyle ki, Ankara’da 17 Şubat’ta meydana gelen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği patlamadan önce Vakfımızın öğrencilere “Kızılay’a gitmeyin” diye uyarı mesajı attığı iddia edilmiştir. Üstelik bununla kalmayıp “saldırı ihbarının MİT tarafından Polis’ten önce TÜRGEV’e bildirildiği”  şeklinde inandırıcı olmayan bir iddiada bulunulmuştur. TÜRGEV olarak,  böyle bir iftirayı haber diye yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi’ne açıklama göndermeyi kurumsal duruşumuz bakımından doğru ve gerekli görmediğimizi saygıdeğer kamuoyunun bu vesile ile bilgisine sunuyoruz.”

Buna göre, Cumhuriyet Gazetesi gerçek dışı bir habere imza atmıştır.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir