YALAN

Cumhuriyet'in "Ankara Saldırısı İhbarını MİT'ten Önce TÜRGEV Aldı" Yalanı

Cumhuriyet'in "Ankara Saldırısı İhbarını MİT'ten Önce TÜRGEV Aldı" Yalanı

Cumuriyet Gazetesi dün “İstihbaratı MİT'ten önce TÜRGEV aldı... Öğrencilere kısa mesajla 'bomba' uyarısı” ve “İstihbarat MİT'ten önce Bilal'in TÜRGEV'ine gitti” başlıklarıyla yayınladığı haberinde Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği patlamadan önce TÜRGEV'in öğrencilere "Kızılay'a gitmeyin" diye uyarı mesajı attığını iddia etti.

Ancak, söz konusu mesajın 22 Şubat’ta yani patlamadan tam 5 gün sonra atıldığı anlaşıldı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan TÜRGEV yetkilileri, şu açıklamalarda bulundu:

“Cumhuriyet Gazetesi, 23 Şubat tarihli nüshasında, TÜRGEV gibi köklü ve 10.000'e yakın kız öğrenciyi eğitim hayatında destekleyen bir kurumu itibarsızlaştırma amacıyla, gazetecilik etik ilkelerini hiçe saymıştır. Şöyle ki, Ankara’da 17 Şubat’ta meydana gelen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği patlamadan önce Vakfımızın öğrencilere “Kızılay’a gitmeyin” diye uyarı mesajı attığı iddia edilmiştir. Üstelik bununla kalmayıp “saldırı ihbarının MİT tarafından Polis’ten önce TÜRGEV’e bildirildiği”  şeklinde inandırıcı olmayan bir iddiada bulunulmuştur. TÜRGEV olarak,  böyle bir iftirayı haber diye yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi’ne açıklama göndermeyi kurumsal duruşumuz bakımından doğru ve gerekli görmediğimizi saygıdeğer kamuoyunun bu vesile ile bilgisine sunuyoruz.”

Buna göre, Cumhuriyet Gazetesi gerçek dışı bir habere imza atmıştır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir