YALAN

Cumhuriyet'in "AKP, Abdullah Gül Ve Üç İsmi Sildi" Yalanı

Cumhuriyet'in "AKP, Abdullah Gül Ve Üç İsmi Sildi" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi başta olmak üzere dün pek çok yayın organında Abdullah Gül ve Bülent Arınç gibi isimlerin AK Parti’nin resmi web sitesinde yer alan kurucu üyeler listesinden isimlerinin silindiği iddia edildi. Cumhuriyet dünkü  haberinde AK Parti kurucu üyesi Abdullah Gül’ün isminin silindiğini söylerken, bugünkü haberinde Gül’ün isminin resmi kurucu üye olmadığı halde, 7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti’nin tek başına iktidara gelememesi üzerine 29 Haziran’da siteye eklendiğini, 6 Şubat’ta da isminin silindiğini iddia etti.  Cumhuriyet ayrıca, Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesinde de diğer cumhurbaşkanlarının aksine, Abdullah Gül’ün sadece özgeçmişine yer verildiği, basın açıklamaları, günlük programı ve konuşmaları için Gül’ün resmi internet sitesine yönlendirme linkinin konulduğunu iddia etti.

 

Ancak, haberle ilgili Cumhurbaşkanı Danışmanı Mustafa Varank Twitter adresinden, “Ak Parti'nin resmi kurucu üyeleri arasında Abdullah Gül ve Bülent Arınç zaten yoktu ki şimdi isimleri web sitesinden kaldırılmış olsun.” açıklamasını yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş da, “Abdullah Gül ve Bülent Arınç'ın kurucular listesinden isimlerinin çıkarıldığına dair haberler yapılıp, yanıltıcı bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Partimizin kuruluşundaki kurucular listesine bakıldığında mezkur isimlerin olmadığı görülecektir. Partimizin kurulduğu yılda her iki isim de milletvekili oldukları için resmi kurucular arasında isimleri yer almamıştır.” İfadelerini kullandı.

 

Bütün bunları gözden geçirdiğimizde, Cumhuriyet’in yalan bir habere imza attığı görülürken, ayrıca bir diğer iddiasının aksine Cumhurbaşkanlığı web sitesinde geçmiş bütün Cumhurbaşkanlarının sadece özgeçmişi yer almaktadır. Abdullah Gül’e özgü herhangi bir uygulama yoktur.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir