YALAN

Cumhuriyet'in "AKP, Abdullah Gül Ve Üç İsmi Sildi" Yalanı

Cumhuriyet'in "AKP, Abdullah Gül Ve Üç İsmi Sildi" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi başta olmak üzere dün pek çok yayın organında Abdullah Gül ve Bülent Arınç gibi isimlerin AK Parti’nin resmi web sitesinde yer alan kurucu üyeler listesinden isimlerinin silindiği iddia edildi. Cumhuriyet dünkü  haberinde AK Parti kurucu üyesi Abdullah Gül’ün isminin silindiğini söylerken, bugünkü haberinde Gül’ün isminin resmi kurucu üye olmadığı halde, 7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti’nin tek başına iktidara gelememesi üzerine 29 Haziran’da siteye eklendiğini, 6 Şubat’ta da isminin silindiğini iddia etti.  Cumhuriyet ayrıca, Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesinde de diğer cumhurbaşkanlarının aksine, Abdullah Gül’ün sadece özgeçmişine yer verildiği, basın açıklamaları, günlük programı ve konuşmaları için Gül’ün resmi internet sitesine yönlendirme linkinin konulduğunu iddia etti.

 

Ancak, haberle ilgili Cumhurbaşkanı Danışmanı Mustafa Varank Twitter adresinden, “Ak Parti'nin resmi kurucu üyeleri arasında Abdullah Gül ve Bülent Arınç zaten yoktu ki şimdi isimleri web sitesinden kaldırılmış olsun.” açıklamasını yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş da, “Abdullah Gül ve Bülent Arınç'ın kurucular listesinden isimlerinin çıkarıldığına dair haberler yapılıp, yanıltıcı bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Partimizin kuruluşundaki kurucular listesine bakıldığında mezkur isimlerin olmadığı görülecektir. Partimizin kurulduğu yılda her iki isim de milletvekili oldukları için resmi kurucular arasında isimleri yer almamıştır.” İfadelerini kullandı.

 

Bütün bunları gözden geçirdiğimizde, Cumhuriyet’in yalan bir habere imza attığı görülürken, ayrıca bir diğer iddiasının aksine Cumhurbaşkanlığı web sitesinde geçmiş bütün Cumhurbaşkanlarının sadece özgeçmişi yer almaktadır. Abdullah Gül’e özgü herhangi bir uygulama yoktur.

Son Yalanlar

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı
YALAN

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı

23 Ekim, 2020
Devlet bu kararnameyle istediği şirkete el koyabilecek yalanı.
Ermenistan'ın Öldürdüğü Azerbaycan Askerleri Yalanı
YALAN

Ermenistan'ın Öldürdüğü Azerbaycan Askerleri Yalanı

22 Ekim, 2020
Ermenistan'ın öldürdüğü Azerbaycan askerleri başlığı altında Türk ünlüleri paylaştı.
Yunanistan kanalı ERT'nin "Oruç Reis'i Bölgeden Kovduk" Yalanı
YALAN

Yunanistan kanalı ERT'nin "Oruç Reis'i Bölgeden Kovduk" Yalanı

22 Ekim, 2020
Yunan Kanalı ERT'nin "Oruç Reis'i bölgeden kovduğu" haberi gerçek dışı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir