YALAN

Birgün/Çağlar Ballıktaş'ın "AİHM Kaçak Saray'ı Onayladı" Çarpıtması

Birgün/Çağlar Ballıktaş'ın "AİHM Kaçak Saray'ı Onayladı" Çarpıtması

Birgün Gazetesi’nde bugün Çağlar Ballıktaş imzalı “AİHM Kaçak Saray’ı onayladı” başlığıyla bir haber yayınlandı. Haber, bu başlıkla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin kaçak olduğu ve bu durumun da AİHM tarafından kabul edildiği imasını taşımaktadır.

Ancak haberin içeriğine bakıldığında AİHM’nin Mimarlar Odası (TMMOB)’nın Külliye ile ilgili başvurusunu kabul ettiği anlaşılmaktadır. Haberde Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Külliye’nin inşa edildiği Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili Nazım İmar Planı’nın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvurunun ‘mağduriyet yok’ şeklinde sonuçlandığını, bunun üzerine AİHM’ye başvurduklarını ve başvurularının kabul edildiğini belirtiyor.

Ayrıca bahse konu olan haberin bu başlıkla Birgün’ün sadece basılı yayınında yere aldığı da dikkat çekmektedir.

Buna göre, Birgün AİHM’nin Mimarlar Odası’nın başvurusunu kabul ettiği durumu, AİHM Külliye’nin kaçak olduğunu onaylamış gibi vererek haberi çarpıtmıştır.  

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir