YALAN

Sputnik'in "Rusya:'İdlib'te Hastane Vuran Uçaklar İncirlik'ten Havalandı'" Yalanı

Sputnik'in "Rusya:'İdlib'te Hastane Vuran Uçaklar İncirlik'ten Havalandı'" Yalanı

Sputnik haber sitesinde bugün “İdlib’deki hastaneyi vuran uçaklar İncirlik’ten havalandı” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İgor Morozov’un Rusya’nın Halep ve İdlib’de hastaneler ile okullara yaptığı füze saldırılarını reddederek uçakların İncirlik’ten kalktığı iddialarına yer verildi. Morozov, "İstihbarat verileri, bu sivil hedefleri vuran uçakların, ABD öncülüğündeki koalisyon ve Türkiye'ye ait uçakların konuşlandığı İncirlik üssünden havalandığını gösteriyor" ifadelerini kullandı. Ayrıca Morozov, Rus uçaklarının bu zamana kadar sadece IŞİD ve diğer terör örgütlerinin hedeflerine saldırılar düzenlediğini vurguladı.

Ancak bu iddia, hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Bölgede, Esed rejiminin Rus hava saldırılarının desteğiyle hareket ettiği ve Halep’e yöneldiği bilinmektedir. Nitekim Halep ve İdlib’deki füze saldırıları, rejimi güçlendirerek muhalefetin direnişini kırma amacını taşımaktadır. Saldırıda vurulan sağlık merkezlerinden biri, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü’ne (MSF) ait bir hastaneydi. Örgüt, yaptığı açıklamada yapılan saldırıdan Rusya ve rejimi sorumlu tutmuştur. MSF Fransa Bürosu yetkilileri, hastaneye Suriye-Rusya koalisyonu uçaklarının saldırdığını doğrulamıştır. Ayrıca Türk Dış İşleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, bunun bir savaş suçu olduğunu ve Rusya’nın işlediği bu suçlarla Suriye’deki gerilimi tırmandırdığını vurgulamıştır. Fransız Dış İşleri Bakanlığı benzer şekilde hastaneleri hedef alan bu saldırıların savaş suçu olduğu ve bu saldırıdan rejimin ve müttefiklerinin sorumlu olduğu açıklamasını yapmıştır. Son olarak, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında, Rusya ve Suriye rejimini uyarmış ve saldırıların kasıtlı olarak yapıldığı ispatlanırsa “savaş suçu” sayılabileceğini belirtmiştir.

Ayrıca Morozov’un Rus uçaklarının sadece IŞİD ve terör örgütlerinin hedeflerini vurduğu yönündeki açıklaması uluslararası kamuoyu tarafından reddedilmektedir. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya’nın Suriye’ye yönelik düzenlediği hava saldırıları sonucu bugüne kadar 1380 sivilin hayatını kaybettiğini aktarmıştır. Açıklamada, hayatını kaybeden 1380 sivilin içinde 332 kadın ve 195 çocuk olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla Morozov’un iddiaları Rusya’nın savaş suçlarını örtmeye yönelik bir yalandır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir