YALAN

Sözcü/Aydın Demir’in “Hint Keneviri Eczanelerde Satılacak” Yalanı

Sözcü/Aydın Demir’in “Hint Keneviri Eczanelerde Satılacak” Yalanı

Sözcü Gazetesi’nde bugün Aydın Demir imzasıyla bir haber yapıldı. “Hint keneviri eczanelerde satılacak” başlığı taşıyan haberde, Türkiye’de ekimi ve ticareti yasak olan Hint kenevirinin eczanelerden satın alınabileceği ifade edildi.

Ancak haberin içeriğinde, Hint kenevirinden imal edilen ve kanser tedavisinde kullanılan ilacın eczanelerden kırmızı reçete ve özel izin ile temin edilebileceği bilgisi de verildi. Buna rağmen, haberin başlığında eczanelerde satışına izin verilen ve kanser hastaları için önem arz eden ilaç yerine ilacın imalatında kullanılan Hint keneviri ifadesinin kullanılması açık bir manipülasyonu işaret etmektedir.

Buna göre Sözcü’nün satışına kırmızı reçete ile izin verilen bir ilacın hammaddesi olan Hint kenevirinin eczanelerde satılacağı haberi gerçekle bağdaşmamaktadır. 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir