YALAN

Sözcü Gazetesi'nin "78 Milyon, Kılık Kıyafetinden Mezhebine Kadar Fişlenecek, Bilgisi Saraya Teslim Edilecek” Yalanı

Sözcü Gazetesi'nin "78 Milyon, Kılık Kıyafetinden Mezhebine Kadar Fişlenecek, Bilgisi Saraya Teslim Edilecek” Yalanı

Sözcü Gazetesi, bugün sadece basılı yayınında “78 milyon, kılık kıyafetinden mezhebine kadar fişlenecek bilgisi saraya teslim edilecek” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, “Kişisel Verilen Korunması Kanun Tasarısı” ele alınmakta ve Adalet Komisyonu’nda yer alan CHP’li üyelerin muhalefet şerhi sunulmaktadır. Muhalefet şerhinde, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun üyelerinin Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu’nun atayacak olması eleştirilmiş ve bu durumun kurulun siyasi iradeden özerk, bağımsız yapısına gölge düşüreceği vurgulanmıştır. Aynı zamanda bireyin rızası dışında kişisel verilerinin kayıt altına alınmasına olanak tanınması da kaygı verici olarak değerlendirilmiştir.

İlgili kanun tasarısında, kişisel verilerin işlenmesi için ilgili kişinin açık rızası şart koşulmaktadır. Ancak kanunda öngörülen istisnai hallerde bu şart aranmamaktadır. Yine tasarıda, özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesinin ise yasak olduğu, ancak kanunda öngörülen istisnai hallerde işlenebileceği belirtilmiştir.

Ancak bu duruma rağmen, Sözcü Gazetesi haber başlığında kanunda istisnai tutulan durumu genel bir hükümmüş gibi sunmaktadır. Aynı zamanda kişisel verilerin bilgisinin Saray’a teslim edileceğini iddia etmiştir. Haberin içeriğinde başlıktaki bu iddiayı temellendirebilecek hiçbir bilgi yoktur. Kanun tasarısında, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun üyelerinin Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu’nun atamasına tâbi olduğu belirtilmiştir. Ancak kuruldaki memurların atanma durumu ile Saray’a bilgi taşıyacağı iddiası arasında hiçbir ilişki yoktur. Bu yüzden 78 Milyon vatandaşın fişlenip Saray’a bilgi taşıyacağı iddiası gerçek dışıdır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir