YALAN

Sendika.Org'un "İBB’den Yeni Uygulama: Boş Metrobüse Binmek İki Katı Para" Çarpıtması

Sendika.Org'un "İBB’den Yeni Uygulama: Boş Metrobüse Binmek İki Katı Para" Çarpıtması

Sendika.org sitesi, 14 Şubat 2016 tarihinde yayınladığı ve “İBB’den yeni uygulama: Boş metrobüse binmek iki katı para” başlığıyla verdiği haberde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beylikdüzü’nde yaşayan metrobüs yolcuları için ikinci bir zam yaptığını ve Söğütlüçeşme’ye oturarak yolculuk etmek isteyenlerin iki katı ücret ödeyeceğini iddia etti. 


Beylikdüzü ilçesinden Söğütlüçeşme yönüne yolculuk eden vatandaşlar, Söğütlüçeşme yönünde yaşanan yoğunluktan dolayı, ara duraklardan metrobüse binerek, ters yönde bulunan TÜYAP'taki son durağa gidiyordu. Vatandaşlar, buradan boş araçlara binip, oturarak yolculuk edebiliyordu. Bu durum da Tüyap durağında aşırı yolcu yoğunluğu oluşturuyordu. Bu yoğunluğu önlemek amacıyla İETT, peron değişikliğine gitti. Buna göre, TÜYAP'taki son durağa giren metrobüsler, yolcularını farklı bir bölgede indirerek, peron dışına çıkaracak. Böylece boş metrobüs için bu durağa gelen yolcular, bir kez daha ücret ödeyerek, boş metrobüslere binebilecek.  


Özetle, hem metrobüs trafiğini hem de belli bir duraktaki aşırı yoğunluğu azaltacak bu uygulama sadece tek bir metrobüs hattında ve sadece tek bir metrobüs durağında geçerli olacaktır. Haber içeriğiyle örtüşmeyen bir biçimde haberi, boş bir metrobüse binildiğinde 2 katı bilet parası ödemek gibi bir uygulama varmış gibi  “Boş metrobüse binmek iki katı para” başlığıyla sunmak, açık bir çarpıtmanın yapıldığını göstermektedir.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir