YALAN

Zaman Gazetesi'nin "Melek İpek'in 40 Yıllık Evinde Kayyım Rezaleti" Yalanı

Zaman Gazetesi'nin "Melek İpek'in 40 Yıllık Evinde Kayyım Rezaleti" Yalanı

Zaman Gazetesi’nde 12 Şubat 2016 tarihinde “Melek İpek’in 40 yıllık evinde Kayyım rezaleti” başlığıyla bir haber yapıldı. Haberde Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in annesi Melek İpek’in holdinge atanan kayyım tarafından görevlendirilen güvenlik görevlilerince Bebek’teki evine alınmadığı ileri sürüldü. Haberde ayrıca Melek İpek’in Kayyım Hasan Ölçer’in evine izinsiz girerek yatak odasına kadar arama yapmasına tepki gösterdiği de belirtildi.

Ancak konu ile ilgili yapılan araştırmalar neticesinde, Bebek’teki köşkün Melek İpek’e ait olmadığı aksine holdinge ait bir misafirhane olduğu ortaya çıktı. Ayrıca söz konusu köşkün şirket faaliyetlerinin idamesi gereği misafirlerin ağırlanması, temsil ve tanıtma amaçlarına uygun, misafirhane ve lojman olarak kullanılmak üzere satın alındığına dair yönetim kurulu kararı da bulunmakta.

Dolayısıyla Zaman Gazetesi’nin Melek İpek’in kayyımın görevlendirdiği güvenlik görevlileri tarafından Bebek’teki 40 yıllık şahsi malı olan köşküne alınmadığı haberi gerçekle bağdaşmamaktadır. 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir