YALAN

Feyzi İşbaşaran'ın "Erdoğan'ı Duygulandıran Fotoğraf Photoshop Çıktı" Yalanı

Feyzi İşbaşaran'ın "Erdoğan'ı Duygulandıran Fotoğraf Photoshop Çıktı" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cizre’den kendisine özel harekatçıların poz verdiği, Türk Bayraklı ve arka planında “Seni seviyoruz Uzun Adam R.T.E” yazılı bir fotoğraftan bahisle, fotoğrafın kendisini çok duygulandırdığını ifade etmişti.

Çok geçmeden “Jitem” isimli provokatif bilgi ve görüntüler yaymasıyla bilinen bir hesaptan fotoğrafın sahte olduğu, gerçek fotoğrafın yazısız olduğu, “Seni seviyoruz Uzun Adam R.T.E” yazısının fotografa sonradan eklendiğinin iddia edildiği tweetler, aynı görüntüdeki duvarın yazısız haliyle bulunduğu fotograf eşliğinde atıldı:

Parti Disiplin kuruluna kesin ihraç talebiyle sevk edildiği sırada, AK Parti’den 2009 yılında istifa eden eski AK Parti milletvekili Feyzi İşbaşaran da aynı bilgilere dayanarak, Twitter hesabından fotoğrafın photoshop çıktığını belirtti:

Ancak, gerçek tam aksiydi ve iddia, duvardaki “Seni seviyoruz Uzun Adam R.T.E” yazısı silinerek servis edilmişti. Kısa bir süre sonra aynı yerde başka bir açıdan çekilmiş bu sefer tek bir askerin bayrak tuttuğu fotoğraf, duvardaki yine aynı “Seni seviyoruz Uzun Adam R.T.E” ifadesiyle ortaya çıkınca sözü edilen iddianın yalan olduğu anlaşıldı:

 

 

 

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir