YALAN

Feyzi İşbaşaran'ın "Erdoğan'ı Duygulandıran Fotoğraf Photoshop Çıktı" Yalanı

Feyzi İşbaşaran'ın "Erdoğan'ı Duygulandıran Fotoğraf Photoshop Çıktı" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cizre’den kendisine özel harekatçıların poz verdiği, Türk Bayraklı ve arka planında “Seni seviyoruz Uzun Adam R.T.E” yazılı bir fotoğraftan bahisle, fotoğrafın kendisini çok duygulandırdığını ifade etmişti.

Çok geçmeden “Jitem” isimli provokatif bilgi ve görüntüler yaymasıyla bilinen bir hesaptan fotoğrafın sahte olduğu, gerçek fotoğrafın yazısız olduğu, “Seni seviyoruz Uzun Adam R.T.E” yazısının fotografa sonradan eklendiğinin iddia edildiği tweetler, aynı görüntüdeki duvarın yazısız haliyle bulunduğu fotograf eşliğinde atıldı:

Parti Disiplin kuruluna kesin ihraç talebiyle sevk edildiği sırada, AK Parti’den 2009 yılında istifa eden eski AK Parti milletvekili Feyzi İşbaşaran da aynı bilgilere dayanarak, Twitter hesabından fotoğrafın photoshop çıktığını belirtti:

Ancak, gerçek tam aksiydi ve iddia, duvardaki “Seni seviyoruz Uzun Adam R.T.E” yazısı silinerek servis edilmişti. Kısa bir süre sonra aynı yerde başka bir açıdan çekilmiş bu sefer tek bir askerin bayrak tuttuğu fotoğraf, duvardaki yine aynı “Seni seviyoruz Uzun Adam R.T.E” ifadesiyle ortaya çıkınca sözü edilen iddianın yalan olduğu anlaşıldı:

 

 

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir