YALAN

Sözcü/Sol Haber'in "Nabi Avcı 'Öğretmenler İlgi Çekmek İçin İntihar Ediyor' Dedi" Çarpıtması

Sözcü/Sol Haber'in "Nabi Avcı 'Öğretmenler İlgi Çekmek İçin İntihar Ediyor' Dedi" Çarpıtması

Sözcü Gazetesi’nde bugün, “Bakan Avcı: Öğretmenler ilgi çekmek için intihar ediyor!” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın atanamayan öğretmenler ve TEOG sınavında başarısız olmuş öğrencilerin intiharına ilişkin yaptığı açıklamalar ironik bir dil kullanılarak skandal bir ifadeymiş gibi sunuldu. Haberin başında, Bakan’ın öğretmen intiharlarıyla ilgili “tarihe geçecek bir tespitte” bulunduğu ifade edildi.  

Halbuki Bakan Avcı, skandal ve garip olmaktan ziyade psikoloji biliminde karşılığı olan, yani bilimsel temele dayalı bir açıklama yapmıştır. Bakan Avcı açıklamasında zaten bu bilgiye psikiyatrlardan ulaştığını ifade etmiştir. Bakan Avcı, “Arkadaşlarımızdan bir hekim olarak bilgilendirmesini rica ettim. Teknik tabiri nedir bilmiyorum ama bunu bile söyleyip söylememekte tereddüt ediyorum, “gösterişçi intihar eylemi” diye bir sendromdan bahsediliyor. Aslında niyeti olmadığı halde etrafında ilgi uyandırmak veya ilgi çekmek veya isteklerinin yerine gelmesini sağlamak amaçlı …Tıpçıların söylediğini söylüyorum. Ama psikiyatr arkadaşların söylediğini söylüyorum” ifadelerini kullandı. Bakan’ın ifade ettiği durum, psikolojide “demonstratif intihar” olarak adlandırılmaktadır. Bu intihar türünde kişi, ölüm arzusu ile intihara kalkışmamaktadır. Kişi, intihar girişimiyle çevresinden ilgi görmek veya çevresine bir mesaj vermek istemektedir.

Dolayısıyla Sözcü, Bakan’ın yaptığı açıklamayı skandalmış gibi sunarak haberi çarpıtarak vermektedir.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir