YALAN

Sözcü/Sol Haber'in "Nabi Avcı 'Öğretmenler İlgi Çekmek İçin İntihar Ediyor' Dedi" Çarpıtması

Sözcü/Sol Haber'in "Nabi Avcı 'Öğretmenler İlgi Çekmek İçin İntihar Ediyor' Dedi" Çarpıtması

Sözcü Gazetesi’nde bugün, “Bakan Avcı: Öğretmenler ilgi çekmek için intihar ediyor!” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın atanamayan öğretmenler ve TEOG sınavında başarısız olmuş öğrencilerin intiharına ilişkin yaptığı açıklamalar ironik bir dil kullanılarak skandal bir ifadeymiş gibi sunuldu. Haberin başında, Bakan’ın öğretmen intiharlarıyla ilgili “tarihe geçecek bir tespitte” bulunduğu ifade edildi.  

Halbuki Bakan Avcı, skandal ve garip olmaktan ziyade psikoloji biliminde karşılığı olan, yani bilimsel temele dayalı bir açıklama yapmıştır. Bakan Avcı açıklamasında zaten bu bilgiye psikiyatrlardan ulaştığını ifade etmiştir. Bakan Avcı, “Arkadaşlarımızdan bir hekim olarak bilgilendirmesini rica ettim. Teknik tabiri nedir bilmiyorum ama bunu bile söyleyip söylememekte tereddüt ediyorum, “gösterişçi intihar eylemi” diye bir sendromdan bahsediliyor. Aslında niyeti olmadığı halde etrafında ilgi uyandırmak veya ilgi çekmek veya isteklerinin yerine gelmesini sağlamak amaçlı …Tıpçıların söylediğini söylüyorum. Ama psikiyatr arkadaşların söylediğini söylüyorum” ifadelerini kullandı. Bakan’ın ifade ettiği durum, psikolojide “demonstratif intihar” olarak adlandırılmaktadır. Bu intihar türünde kişi, ölüm arzusu ile intihara kalkışmamaktadır. Kişi, intihar girişimiyle çevresinden ilgi görmek veya çevresine bir mesaj vermek istemektedir.

Dolayısıyla Sözcü, Bakan’ın yaptığı açıklamayı skandalmış gibi sunarak haberi çarpıtarak vermektedir.

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir