YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Erdoğan 180 Derece Döndü” Yalanı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Erdoğan 180 Derece Döndü” Yalanı

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mültecilerin sınırlar açılmak suretiyle Avrupa’ya geçmelerine izin verilme ihtimalinin olduğu minvalindeki açıklamasını 180 derecelik dönüş olarak yorumladı. “Düne kadar bizi suçluyorlardı. CHP Suriyeliler’i istemiyor. Suriyeliler’i Suriye’ye gönderecek diyorlardı. Şimdi onları otobüse bindirip göndereceğiz diyorlar.” açıklamaları ile Erdoğan tarafından eleştirilen ifadelerini, şimdi Erdoğan’ın bizzat dile getirdiğini ileri sürdü.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilen açıklamaları şöyle idi: “Ortadoğu’ya barışı getiriceğiz. Hiçbir ülkenin iç işine karışmayacağız. Suriyeli kardeşlerimizi de geri göndereceğiz. Kusura bakmasınlar.”

Oysa ki Erdoğan yaptığı konuşmada mültecilerin Suriye’ye gönderilmesine dair bir ifade kullanmadı. Erdoğan, ‘samimiyetsizlik’ olarak nitelendirdiği BM’nin mülteci politikalarına karşılık daha önce Edirne’deki stratejiden farklı olarak Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin ve Halep operasyonu sonucu gelen ve gelecek olan yeni mültecilerin otobüslere bindirilerek sınırdan geçmelerine izin verilebileceğini belirtti.

Buna göre Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’ın mültecilerin Avrupa’ya gitmek için sınırların açılması yönündeki taleplerinin karşılanabileceği yönündeki açıklamalarını 180 derece döndü şeklinde yorumlaması, gerçekle bağdaşmamaktadır.

 

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir