YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Erdoğan 180 Derece Döndü” Yalanı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Erdoğan 180 Derece Döndü” Yalanı

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mültecilerin sınırlar açılmak suretiyle Avrupa’ya geçmelerine izin verilme ihtimalinin olduğu minvalindeki açıklamasını 180 derecelik dönüş olarak yorumladı. “Düne kadar bizi suçluyorlardı. CHP Suriyeliler’i istemiyor. Suriyeliler’i Suriye’ye gönderecek diyorlardı. Şimdi onları otobüse bindirip göndereceğiz diyorlar.” açıklamaları ile Erdoğan tarafından eleştirilen ifadelerini, şimdi Erdoğan’ın bizzat dile getirdiğini ileri sürdü.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilen açıklamaları şöyle idi: “Ortadoğu’ya barışı getiriceğiz. Hiçbir ülkenin iç işine karışmayacağız. Suriyeli kardeşlerimizi de geri göndereceğiz. Kusura bakmasınlar.”

Oysa ki Erdoğan yaptığı konuşmada mültecilerin Suriye’ye gönderilmesine dair bir ifade kullanmadı. Erdoğan, ‘samimiyetsizlik’ olarak nitelendirdiği BM’nin mülteci politikalarına karşılık daha önce Edirne’deki stratejiden farklı olarak Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin ve Halep operasyonu sonucu gelen ve gelecek olan yeni mültecilerin otobüslere bindirilerek sınırdan geçmelerine izin verilebileceğini belirtti.

Buna göre Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’ın mültecilerin Avrupa’ya gitmek için sınırların açılması yönündeki taleplerinin karşılanabileceği yönündeki açıklamalarını 180 derece döndü şeklinde yorumlaması, gerçekle bağdaşmamaktadır.

 

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir