YALAN

ODA TV'nin “Hüseyin Çelik İddianamesine İlk Delil Bulundu” Çarpıtması

ODA TV'nin “Hüseyin Çelik İddianamesine İlk Delil Bulundu” Çarpıtması

ODA TV’de bugün, “Hüseyin Çelik İddianamesine ilk delil bulundu” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Hüseyin Çelik’in bakanlığı döneminde Cemaat’in dershanelerinin yayılması için sınav sistemini değiştirdiğinin iddia edildiği belirtilirken, Star Gazetesi yazarı Halime Kökçe’nin bugünkü yazısına değinildi. Halime Kökçe, 2006’daki bir yazısına atıf yaparak, bugünkü yazısında “Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in, 8. sınıfta yapılan OKS’yi, SBS adı ile 6, 7 ve 8. sınıflara yaymasının eğitimdeki dershane yükünü 5. sınıfa kadar indireceği uyarısında bulunan bir yazıydı o. Nitekim öyle oldu. Bu uygulamadan sonra her mahalleye en az bir tane Anafen açıldı. Üniversite sınavına hazırlayan dershanelerden çok daha fazlası bu vesileyle kuruldu.” İfadelerine yer verdi.

Ancak haberin başlığı okunduğunda, AK Parti’li Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında bir dava açıldığı ve bu dava iddianamesi için de delil bulunduğu anlamı çıkmaktadır. Haber içeriğiyle hiçbir şekilde örtüşmeyen bu başlıkla, ODA TV çarpıtma bir haber yapmıştır.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir