YALAN

Sputnik’in “Birleşmiş Milletler’den Rusya’ya Övgü” Çarpıtması

Sputnik’in “Birleşmiş Milletler’den Rusya’ya Övgü” Çarpıtması

Rusya destekli Sputnik haber sitesinde 9 Şubat 2016 tarihli bir haberde, Birleşmiş Milletler’in insan hakları ihlallerini araştırmakla görevli komisyonunun üyelerinden Carla Del Ponte’nin “Kişisel olarak Rusya’nın Suriye’deki müdahalesinin terör örgütleriyle mücadelede çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Sonunda birileri IŞİD ve El Nusra gibi terör örgütlerine saldırıyor.” şeklindeki ifadelerine yer verdi. Söz konusu haber sitesi yaptığı haberde, BM üyesi Ponte’nin kişisel görüşünü, BM tarafından yapılmış resmi bir açıklama gibi “BM’den Rusya’ya övgü” başlığıyla sundu.

Buna göre Sputnik’in BM temsilcisi Carla Del Ponte’nin kişisel görüşüm diyerek dile getirdiği açıklamayı, BM’nin resmi bir açıklaması gibi sunduğu haber bir çarpıtmadır.

Suriye’deki savaşa Esed rejimine askeri destek vererek müdahil olan ve 30 Eylül 2015’te başladığı hava bombardımanında sivilleri de hedef alan Rusya’ya yönelik tepkiler dile getirilmişti. Bunlarda öne çıkanları şöyle sıralayabiliriz:

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric:

11 Ocak 2016

“Okullara ve sağlık kuruluşlarına saldırıların son haftalarda rutin hale gelmesi endişe verici.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

5 Şubat 2016

"Önce Rusya şu an Suriye sınırları içerisindeki öldürmüş olduğu insanların hesabını vermesi lazım, rejim ile iş birliği halinde öldürdükleri insan sayısı 400 bine ulaştı." 

Başbakan Ahmet Davutoğlu:

8 Şubat 2016

“Bir tarafta Cenevre’de taraflar barış için toplanırken diğer taraftan Rus savaş uçakları Halep, Azez ve civar bölgeyi çok yoğun bombardımana tuttu, sivil kamplar dahil çok büyük sivil zaiyata sebebiyet veren askeri operasyonlar yaptılar.”

Almanya Başbakanı Angela Merkel:

8 Şubat 2016

“Kimse ‘Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor’ diyerek, açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez. Yine hiç kimse Türkiye’den mülteciler konusunu tek başına üstlenmesini bekleyemez.”

İngiltere Suriye Özel Temsilcisi Gareth Payley:

10 Şubat 2016

“Cenevre'deki barış görüşmeleri sırasında Rusya kasten, Halep'teki muhalefeti yok etmeye odaklanmıştır. Bu yakıp-yıkma politikasının amacı açıktır: ılımlı muhalefeti yok etmek ve Esed'in müzakere pozisyonunu güçlendirmektir. Rusya'yı, barışın destekçisi olup olmadığına karar vererek, Cenevre sürecine nasıl katılmak istediğini değerlendirmeye çağırıyorum. Rusya'nın aralıksız bombalamaları, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki müzakerelere bağlılığına ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına gölge düşürmüştür. Kasten ılımlı muhalefeti bombalarken ve uluslararası hukuku ihlal ederek sivilleri öldürürken masada yeri olduğunu iddia edemez. Hastanelere, okullara ve BM destekli bir fırına bile hava saldırıları gerçekleştiğini gördük.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

9 Şubat 2016

“Rusya'nın çoğunlukla muhalifleri hedef alan hava saldırıları, bu çabaları baltalıyor ve on binlerce kişiyi Türkiye sınırına sürüyor. Zaten kötü olan krizi daha umutsuz ve daha kötü hale getiriyor.  Rusya'nın Suriye'deki artan hava faaliyetleri, aynı zamanda NATO hava sahasının  ihlaline neden oluyor.”

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk:

9 Şubat 2016

“Rus askeri eylemlerinin doğrudan bir sonucu olarak, rejim kazanım elde ediyor,  ılımlı muhalifler kayba uğruyor ve binlerce sığınmacı Türkiye ve Avrupa'ya doğru  kaçıyor.”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry:

6 Şubat 2016

“Şu anda ne Rusya, ne Esed, ne de Esed'in destekçileri BMGK'nın 2254 sayılı kararına uygun hareket etmiyorlar ki Rusya bu karar için konseyde oy kullanmıştı. Bazı durumlarda bir yer bombalandıktan sonra işçiler yaralıları kurtarmak için olay yerine geldiğinde uçaklar geri dönüp yaralıları kurtaranları da öldürüyorlar. Bu son bulmalı.”

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkanı Philip Luther:

24 Aralık 2015

“Rusya'nın bazı saldırıları doğrudan doğruya meskun mahalleri hedef almış görünüyor. Bu alanlarda askeri hedef yok. Siviller öldü. Bu tür saldırılar savaş suçu teşkil ediyor. Rusya ayrım gözetmeyen ve hukuk dışı saldırılarına son vermeli. Rusya sivil alanlarda misket bombası ve kılavuzsuz bombalar kullanmaktan vazgeçmeli.”

İslami Eğitim Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO):

5 Şubat 2016

“Rusya, terör örgütü DAEŞ mevzilerini vuruyoruz bahanesi ile masum sivilleri sistematik olarak katlediyor, Rusya'nın uluslararası camianın yasakladığı silahlarla düzenlediği bu vahşi saldırılarını kınıyoruz.”

Rusya’ya yönelik dile getirilen bu tepkilerin dışında, Rusya’nın birlikte hareket ettiği ve askeri destek sağladı Esed rejimi de BM tarafından sivilleri hedef aldığı gerekçesi ile eleştirilti. BM’nin Suriye Soruşturma Komisyonu’nun Mart 2011 ile Kasım 2015 tarihleri arasında yürüttüğü soruşturmada Suriye Hükümeti’nin aç bırakma, yaraların ve hastalıkların tedavi edilmemesi de dahil toplu tutuklamalar ve sivil ölümler yoluyla "sivil nüfusa yönelik sistematik ve yaygın saldırı olarak kabul edilebilecek çeşitli suçlara bulaştığı" ifade edildi.

Suriye’deki savaşa müdahil olan Rusya’nın operasyonlarına yönelik dile getirilen kınama ve eleştiriler ve BM’nin Rusya’nın yardım ettiği Esed rejimini sivil nüfusu yok ettiğini açıkladığı raporu göz önüne alındığında Rusya’nın dünya liderleri ve kamuoyu nezdinde Suriye’de yaptıklarına dair herhangi kabul almadığı dikkatleri çekmektedir. 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir