YALAN

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Erdoğan: Şiir, Roman Ve Film Sigara Gibi Bağımlılık Yaratıyor" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Erdoğan: Şiir, Roman Ve Film Sigara Gibi Bağımlılık Yaratıyor" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir resepsiyon verdi. Sağlık Bakanlığının düzenlediği kampanya çerçevesinde sigarayı bırakmış çok sayıda vatandaş da resepsiyonda yer aldı. Sigara kullanımı ve zararları, gelişmiş ülkelerdeki sigara kullanımı, Sağlık Bakanlığı’nın sigara bağımlılığını azaltmak için yaptığı çalışmalar üzerine konuşan Erdoğan, Anayasa'nın 58. Maddesinde "Devlet, gençleri kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır" hükmünün yer aldığını hatırlatarak,"Devletin en üst temsilcisi olarak bu hükmün gereğinin yerine getirilip getirilmediğinin takibini yapmak benim asli vazifemdir. Ayrıca diğer tüm zararlı alışkanlıklarla birlikte sigaraya karşı mücadele etmek şahsi olarak benimsediğim bir prensibimdir” ifadelerini kullandı.

Sigara içme oranının gelişmiş ülkelerde giderek azaldığına buna karşın az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde arttığına dikkat çeken Erdoğan, “Sigara endüstrisinin gelişmiş ülkelerde kaybettiği pazar payını diğer yerlerde telafi etme peşinde olduğu anlaşılıyor” dedi. Erdoğan sözlerini, “Sigara endüstrisi bu alana göz dikmiştir. Sigara ve alkolü teşvik eden film, roman, şiirler uygulamaya konulmuştur. Ülkemizde de bu yöntemin özellikle bir dönem yaygın olarak kullanıldığını biliyoruz. Bugün gelişmiş ülkelerin önemli bölümlerinde sigara içenler toplumdan dışlanıyor hatta ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Oralarda böyle bir toplumsal bilinç var. Bizim de bu anlayışa gelmemiz lazım.” Şeklinde sürdürdü.

Cumhuriyet Gazetesi de internet sitesinde haberi “Erdoğan: Şiir, roman ve film sigara gibi bağımlılık yaratıyor” başlığıyla verdi. Haber içeriği ile hiçbir şekilde örtüşmeyen bu cümle ile Erdoğan’ın sanki “şiir, roman ve film de kötü alışkanlıklar” dediği görüntüsü yaratılmak istendi. Erdoğan, sigarayı özendirici yayınlara ve ifadelere filmlerde romanlarda şiirlerde yer verildiğini belirterek bunu eleştirmiş, ama haber başlığı “Erdoğan: Şiir, roman ve film sigara gibi bağımlılık yaratıyor” cümlesine dönüşmüştür. Dolayısıyla bu başlık tamamen yalan olup, haber sunumu da açık bir çarpıtmaya hizmet etmektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir