YALAN

Cumhuriyet/Ezgi Atabilen’in “Şehir Tiyatrosu’nda İkinci Siyasi Tasfiye” Yalanı

Cumhuriyet/Ezgi Atabilen’in “Şehir Tiyatrosu’nda İkinci Siyasi Tasfiye” Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nin 8 Şubat 2016 tarihli ve Ezgi Atabilen imzalı haberinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları(İBBŞT)’ndan Levent Üzümcü’nün ardından taşeron işçi kadrosunda çalışan Çimen Baturalp’in işten atıldığını ileri sürdü. İBBŞT’de sanatçı kıyımlarının yaşandığını söyleyen Atabilen, 2012’den itibaren orada çalışan, rol aldığı ‘Terzi’ oyununun sahnelenmeye devam etmesine karşın iş akdi yenilenmeyen Baturalp’in tasfiye gerekçesinin siyasi olduğunu ifade etti.

Atabilen yaptığı haberde konu hakkında İŞTİSAN’ın duyuru yaptığını, bunun üzerine Çimen Baturalp ile temas kurduğunu da aktardı. Haberdeki görüşmeye göre Çimen Baturalp’in de işten çıkarılmasını siyasi gerekçelere dayandırdığı anlaşıldı. Üzülmeye dahi utandığını dile getiren Baturalp “Basının üzerindeki baskı artık çok iyi bildiğimiz bir şey. Ama 2010’da yazılmış bir yazı yüzünden işler bu noktaya getiriliyorsa söylenecek çok fazla bir şey kalmıyor geriye.” şeklinde açıklama yaptı.

Hem Baturalp’in açıklamasına hem de Atabilen’in kaleme aldığı haberin içeriğine baktığımızda söz konusu iddialarda bir tutarsızlık dikkat çekmektedir. İşten çıkarılmaya gerekçe olarak gösterilen, Çimen Baturalp tarafından kaleme alınan “Emine Erdoğan’ın Brüksel Çıkartamaması” başlıklı yazı 3.5.2010 tarihinde acikistihbarat.com isimli bir sitede yayınlanmıştı. Atabilen’in haberindeki iddiaya göre İBBŞT’de 2012’de çalışmaya başlayan Baturalp, Şubat 2016’da işten çıkarıldı. Baturalp’in 2012’de işe alınmasına herhangi bir engel teşkil etmeyen yazı, Baturalp 2016’da işten çıkarıldığında, buna ‘siyasi tasfiye’ ifadesiyle gerekçe olarak sunuldu.

Tüm bu gerçekler ışığında Çimen Baturalp'ın Ezgi Atabilen /Cumhuriyet tarafından yayınlanan iddialarının, gerekçelendirmedeki tutarsızlıklarla, doğru olmadığı görülmektedir.

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir