YALAN

Sözcü'nün "Yassıada'dan Akp Geçti, Talanın Boyutları Ortaya Çıktı" Yalanı

Sözcü'nün "Yassıada'dan Akp Geçti, Talanın Boyutları Ortaya Çıktı" Yalanı

Sözcü Gazetesi’nde ismi Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak değiştirilen Yassıada’da devam eden inşaat çalışmalarına ilişkin bir haber yapıldı. “Yassıada’dan Akp geçti” başlığıyla yapılan haberde, medyada yer alan fotoğrafa dayanarak Yassıada’da Akp tarafından talan (Birçok kişinin zor kullanarak ele geçirdikleri malı alıp zor kullanarak alıp kaçması, yağma.) yapıldığı, inşaat için adadaki tüm ağaçların kesildiği ve ‘taş üstüne taş bırakılmadı’ ifadesi ile adadaki tüm yapıların yıkıldığı iddia edildi.

Yassıada ve orada devam etmekte olan inşaat çalışmaları hakkında yapılan araştırmalarda, Yassıada’nın 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiği, Kasım 2013'te sit statüsünden çıkarıldığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından 18.12.2014 tarihinde yatırım izni verilerek adanın imara açıldığı ve Mayıs 2015’te imzalanan protokolle TOBB iştiraklerinden Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’ye Yap-İşlet-Devret modeli ile devredildiği bilgisine ulaşıldı. Halihazırda devam eden projenin inşaat işlerini ise Mesa Mesken yürütmekte.

Yap-İşlet-Devret modeli ile projeyi üstlenen TOBB, proje tamamlandıktan sonra tesisleri 30 yıl işlettikten sonra Bakanlığa devredecek.

Sosyal ve kültürel tesislerin yer alacağı proje kapsamında otel, tek katlı ahşap evler, kafe, restoran, heliport alanı, park, açık hava müzesi, meydan, kütüphane, idari bina, kapalı müze, konferans salonu, seyir terası yapılacak. Turizm ve kültürel tesis alanın da bir metresi toprak altında kalmak şartıyla en fazla iki bodrum kat iskan edilecek. Yapılacak tesisler arsa büyüklüğünün yüzde 65'ni geçmeyecek. İskele alanı olarak belirlenen yerde ise tekne yanaşma alanları ile bilgi edinme yeri inşa edilecek.

Söz konusu proje hakkında TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu "Bundan sonra Yassıada denilince akla hüzün değil, umut gelecek. Burayı ziyaret edenler ülke olarak hangi zorlukları aşıp bu noktaya geldiğimizi hatırlayacak." şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Buna göre, Sözcü Gazetesi’nin Yap-İşlet-Devret modeli ile TOBB’un yatırımını yaptığı ve inşaat işlerini Mesa Mesken’in yürüttüğü Yassıada projesi hakkında medyada yer alan fotoğrafa dayanarak Yassıada’da Akp’nin talan yaptığı, taş üstüne taş bırakmayarak bütün yapıları yıktığı ve tüm ağaçları kestiği yönündeki haberi gerçeği yansıtmamaktadır.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir