YALAN

Sputnik'in “Reyhanlı Saldırılarından Devletin Haberdar Olduğunu Gösteren Belgeleri Sızdırdığı İddiasıyla Yargılanan Utku Kalı” Çarpıtması

Sputnik'in “Reyhanlı Saldırılarından Devletin Haberdar Olduğunu Gösteren Belgeleri Sızdırdığı İddiasıyla Yargılanan Utku Kalı” Çarpıtması

Sputnik Haber Sitesinden bugün, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 11 Mayıs 2013 tarihinde düzenlenen ve 52 kişinin ölümüne neden olan patlamaların ardından, üzerinde 'gizli' ibaresi bulunan 4 belgeyi dışarı sızdırdığı ve internette yayınlanmasına neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan jandarma er Utku Kalı’nın beraat ettiğini belirten bir haber yayınlandı. Haber metninin girişinde “Reyhanlı saldırılarından devletin haberdar olduğunu gösteren belgeleri sızdırdığı iddiasıyla yargılanan Utku Kalı” ifadeleri dikkat çekti. 

(http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160204/1020641921/utku-kali-reyhanli-mit-tir-suriye.html?utm_source=https%3A%2F%2Ft.co%2FNu9KyHj3z2&utm_medium=short_url&utm_content=a8P5&utm_campaign=URL_shortening)

Utku Kalı’nın Redhack adlı hacker grubuna gönderdiği belgeler, Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanmış “gizli” ve “ivedi damgalı olup, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıtıi El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen El Nusra Cephesi’nin bomba yüklü araçlarla Türkiye’de eylem yapacağı iddialarını içeriyordu. Bunun üzerine konuyla 22 Mayıs 2013 tarihine açıklama yapan dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Kimse kafa bulandırmaya kalkışmamalı.Reyhanlı saldırısı faili meçhul değildir, failleri bellidir, yakalanmıştır. Hükümetimiz tarafından da bunun Suriye ile, rejim ile terör örgütü olduğu tespit edilmiştir.Kimse Reyhanlı saldırısını gerçek katillerini üstünü örtme çabası içine girmemelidir. Bu yönde çabalar ve hedef saptırma gerçek katilin üstüne örtme yönünde çabalar var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu anlamda bütün güvenlik mekanizmalarıyla harekete geçmiştir ve falilleri bulmuştur. Bu konuda hiçbir tereddütün zikredilmesi söz konusu değildir." Açıklamalarında bulunmuştu. (http://www.trthaber.com/haber/gundem/failler-mechul-degil-bellidir-86959.html)

Beşir Atalay da konuyla ilgili olarak "Bu konuların hepsi güvenliğin konularıdır. Biz terörün her kesimine karşı oldukça duyarlıyız ama söylediğiniz konuda da El-Kaide konusunda da Türkiye çok önemli operasyonları daha önce yapmıştır. Tabii başka şeyler de var. Dün biliyorsunuz yine Hatay'da bir grup gözaltına alındı. O da bir istihbarat sonucu. Takip ediliyordu. Özellikle kamplara dönük bazı eylemler için endişe ediliyordu. O manada güvenliğin dikkatle yürüttüğü çalışmalar var." İfadelerini kullanmıştı. (http://www.ntv.com.tr/turkiye/reyhanlida-el-nusra-suphesi,SnZs1yrYykmranhcAfjPuA)

Ancak, saldırıların faili ve planlayıcısı olduğu gerekçesiyle tutuklanan Nasır Eskiocak’ın Suriye muhaberatıyla bağlantılı olduğu kanıtlanmıştı.Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun hazırladığı raporda da, MİT’in verdiği tüm istihbarata ve uyarılara rağmen Emniyet yetkilileri arasında koordinasyon eksikliği olduğu anlaşılmıştı. MİT özellikle Suriye Cumhurbaşkanlığı Sarayı muhafızları yetkilisi olduğu ve Suriye İstihbarat mensupları ile bağlantısının bulunduğu anlaşılan Suriye vatandaşı Abu Firas kod adlı Anas Asalieh konusunda uyarılarda bulunmuştu.

(http://www.sabah.com.tr/gundem/2014/12/01/mit-bilgi-verdi-emniyet-uyudu)

(http://www.aktifhaber.com/muhaberatci-firas-chp-esed-zirvesinde-794360h.htm)

MİT Tırları’na yönelik operasyon kapsamında görevden alınan ve tutuklanan, dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcısı Özcan Şişman hakkında da  Reyhanlı saldırısıyla ilgili olarak MİT’in istihbarat raporlarına ve yoğun uyarılarına rağmen sözü edilen şüpheliler ile ilgili soruşturma başlatmadığı için görev ihmalinden soruşturma açılmıştı. (http://www.karar.com/gundem-haberleri/reyhanli-savcisi-ozcan-sismana-sorusturma-acildi-48927)

Özetle dava süreci devam eden, İddianamede 2'si Suriyeli 33 sanıktan 19'u hakkında "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüsten" ağırlaştırılmış müebbet hapis, 52 kişinin ölümüne sebep olmaktan 52'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen Reyhanlı Saldırısı olayında, Başbabakanlık Teftiş Kurulu raporunda da belirtildiği gibi Suriye Muhaberatı’nın ve ona paralel çalışan THKP-C’nın fail olduğu bellidir. (http://www.dailymotion.com/video/xzu81m_reyhanli-saldiri-arkasi-suriye-muhaberat-ve-acilciler_news)

Buna göre, haberde geçen “Reyhanlı saldırılarından devletin haberdar olduğunu gösteren belgeleri sızdırdığı iddiasıyla yargılanan Utku Kalı” ifadeleri saldırının gerçek faillerini silikleştirmeye yönelik bir dezenformasyon kampanyasına hizmet eden, açık bir çarpıtmadır.

 

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir