YALAN

Sözcü/Ali Ekber Ertürk'ün "76 Yıl Sonra 'Ekmek Karnesi' Dönemi" Çarpıtması

Sözcü/Ali Ekber Ertürk'ün "76 Yıl Sonra 'Ekmek Karnesi' Dönemi" Çarpıtması

Sözcü Gazetesi’nde 5.2.2016 tarihinde Ali Ekber Ertürk tarafından “76 yıl sonra ‘ekmek karnesi’ dönemi” başlığıyla bir haber yapıldı. Haberde Ak Parti’nin, 1940’lı yıllarda Türkiye’de 2. Dünya Savaşı’nın ortaya çıkardığı şartlar sebebiyle kıtlık ve karaborsacılığa karşı yürürlüğe konan ekmek karnesi uygulamasını sık sık eleştirdiği buna rağmen Ak Parti iktidarının 76 yıl sonra ekmek karnesi uygulaması başlattığı ileri sürüldü.

Ancak haberin içeriği incelendiğinde, 76 yıl önce Chp döneminde uygulanan ekmek karnesi uygulaması ile benzerlik kurularak ifade edilen uygulamanın, ‘Ekmek İndirim Kartı’ olduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu indirim kartı, İzmit Belediyesi’nin Kocaeli Fırıncılar Odası ile ortak aldığı karar gereği yoksul vatandaşlar için hazırlanmıştır. İzmit Belediyesi tarafından dar gelirli ailelerin evlerine gidilerek ekmekte indirim kartları dağıtılmaktadır.

Buna göre Sözcü’nün İzmit’te dar gelirli vatandaşların daha ucuza ekmek alması için hazırlanan ‘ekmekte indirim kartı’ uygulaması ile 76 yıl önce mevcut koşullar sebebiyle yürürlüğe konan karne ile ekmek alma uygulaması arasında benzetme ilişkisi kurması, çarpıtma bir haberdir.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir