YALAN

Sözcü/Ali Ekber Ertürk'ün "76 Yıl Sonra 'Ekmek Karnesi' Dönemi" Çarpıtması

Sözcü/Ali Ekber Ertürk'ün "76 Yıl Sonra 'Ekmek Karnesi' Dönemi" Çarpıtması

Sözcü Gazetesi’nde 5.2.2016 tarihinde Ali Ekber Ertürk tarafından “76 yıl sonra ‘ekmek karnesi’ dönemi” başlığıyla bir haber yapıldı. Haberde Ak Parti’nin, 1940’lı yıllarda Türkiye’de 2. Dünya Savaşı’nın ortaya çıkardığı şartlar sebebiyle kıtlık ve karaborsacılığa karşı yürürlüğe konan ekmek karnesi uygulamasını sık sık eleştirdiği buna rağmen Ak Parti iktidarının 76 yıl sonra ekmek karnesi uygulaması başlattığı ileri sürüldü.

Ancak haberin içeriği incelendiğinde, 76 yıl önce Chp döneminde uygulanan ekmek karnesi uygulaması ile benzerlik kurularak ifade edilen uygulamanın, ‘Ekmek İndirim Kartı’ olduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu indirim kartı, İzmit Belediyesi’nin Kocaeli Fırıncılar Odası ile ortak aldığı karar gereği yoksul vatandaşlar için hazırlanmıştır. İzmit Belediyesi tarafından dar gelirli ailelerin evlerine gidilerek ekmekte indirim kartları dağıtılmaktadır.

Buna göre Sözcü’nün İzmit’te dar gelirli vatandaşların daha ucuza ekmek alması için hazırlanan ‘ekmekte indirim kartı’ uygulaması ile 76 yıl önce mevcut koşullar sebebiyle yürürlüğe konan karne ile ekmek alma uygulaması arasında benzetme ilişkisi kurması, çarpıtma bir haberdir.

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir