YALAN

Sözcü/Yavuz Alatan'ın "Akpli Belediye Osmanlı Eserlerini Yıktı" ve "Akpli Belediye Yeraltı Şehrini Turizme Açmak İçin 'Tarihi' Temizledi" Yalanı

Sözcü/Yavuz Alatan'ın "Akpli Belediye Osmanlı Eserlerini Yıktı" ve "Akpli Belediye Yeraltı Şehrini Turizme Açmak İçin 'Tarihi' Temizledi" Yalanı

Geçtiğimiz yıllarda Nevşehir Belediyesi'nin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğiyle hayata geçirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması sırasında dünyanın en büyük yeraltı şehri tespit edilmiş ve yeraltı şehrini temizleme çalışmalarına başlanmıştı.

Sözcü Gazetesi'nde bahsedilen temizleme çalışmalarına ilişkin 4 Şubat 2016'da bir haber yapıldı. Haberde, Belediye'nin temizleme çalışmaları adı altında tarihi temizlediği, temizlik çalışmalarının yıkıma dönüştüğü ve yeraltı şehrinde bulunan fresklerin korunamadığı iddia edildi. Aynı gazetenin internet sitesinde ise Ak Partili Nevşehir Belediye Başkanı'nın Osmanlı'dan kalma tarihi binaları yıktığı ve 3 bin yıllık medeniyetin yok olma üzere olduğu öne sürüldü.

Konu ile ilgili yapılan araştırmalar, söz konusu bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Nevşehir Kalesi’nin bulunduğu tepenin eteklerindeki bin 500 civarında gecekondu ve çürük yapıların yıkıldığını, yıkım esnasında tarihi bir yeraltı kentine rastlandığını, bunun üzerine bölgenin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiğini gösterdi. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver konu ile ilgili daha önce yapmış olduğu açıklamada temizleme çalışmalarının büyük bir titizlikle Belediye'nin öncülüğünde ve Nevşehir Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müze Müdürlüğü, Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun denetiminde gerçekleştirildiğini ifade etmişti. Ünver ayrıca arkeologlar ve restoratörlerle işbirliği ve dialog halinde olduklarını, halen 80 kişilik bir ekip ile çalışmaların devam ettiğini belirtmişti.

Çalışmalar sırasında Ortodoks dönemine ait yeraltı kilisesinin ortaya çıkartıldığını ve uzmanların verdikleri bilgiye göre özgün olan fresklerin ve bölgenin nem almaması için gerekli tedbirlerin alındığını, nem ölçümlerinin yapıldığını ifade eden Ünver, temizlik çalışmalarının bilim adamlarının gözetiminde çok hassas bir şekilde yapıldığını da vurgulamıştı.

Bununla birlikte temizleme çalışmalarının genel koordinatörlüğünü yapan Arkeolog Mevlüt Coşkun'un bilimsel sorumluluğunda başlatılan çalışmalara Nevşehir Belediyesi'nin ve söz konusu diğer kurumların her türlü desteği verdiği ve Mevlüt Coşkun'un bu alanda ilk etapta kaya mekanlarının içerisindeki dolgu toprağın temizlenmesinin yapıldığını ve bu çalışmalarından ardından da bu mekanların ne işe yaradığı konusunda arkeologlarla fikir alışverişi içerisinde olduklarını belirttiği öğrenildi.

Bu bilgiler ışığında, Sözcü Gazetesi'nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yapılan yıkım çalışmaları ve bu esnasında tesadüfen bulunan dünyanın en büyük yeraltı şehrinde yapılan temizleme faaliyetlerine yönelik, Belediye’nin Osmanlı’dan kalma eserleri yıktığı, 3 bin yıllık medeniyetin yok edildiği, temizleme çalışmalarının yıkıma dönüştüğü ve fresklerin korunmadığını ileri sürdüğü haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir