YALAN

Sözcü/Yavuz Alatan'ın "Akpli Belediye Osmanlı Eserlerini Yıktı" ve "Akpli Belediye Yeraltı Şehrini Turizme Açmak İçin 'Tarihi' Temizledi" Yalanı

Sözcü/Yavuz Alatan'ın "Akpli Belediye Osmanlı Eserlerini Yıktı" ve "Akpli Belediye Yeraltı Şehrini Turizme Açmak İçin 'Tarihi' Temizledi" Yalanı

Geçtiğimiz yıllarda Nevşehir Belediyesi'nin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğiyle hayata geçirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması sırasında dünyanın en büyük yeraltı şehri tespit edilmiş ve yeraltı şehrini temizleme çalışmalarına başlanmıştı.

Sözcü Gazetesi'nde bahsedilen temizleme çalışmalarına ilişkin 4 Şubat 2016'da bir haber yapıldı. Haberde, Belediye'nin temizleme çalışmaları adı altında tarihi temizlediği, temizlik çalışmalarının yıkıma dönüştüğü ve yeraltı şehrinde bulunan fresklerin korunamadığı iddia edildi. Aynı gazetenin internet sitesinde ise Ak Partili Nevşehir Belediye Başkanı'nın Osmanlı'dan kalma tarihi binaları yıktığı ve 3 bin yıllık medeniyetin yok olma üzere olduğu öne sürüldü.

Konu ile ilgili yapılan araştırmalar, söz konusu bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Nevşehir Kalesi’nin bulunduğu tepenin eteklerindeki bin 500 civarında gecekondu ve çürük yapıların yıkıldığını, yıkım esnasında tarihi bir yeraltı kentine rastlandığını, bunun üzerine bölgenin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiğini gösterdi. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver konu ile ilgili daha önce yapmış olduğu açıklamada temizleme çalışmalarının büyük bir titizlikle Belediye'nin öncülüğünde ve Nevşehir Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müze Müdürlüğü, Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun denetiminde gerçekleştirildiğini ifade etmişti. Ünver ayrıca arkeologlar ve restoratörlerle işbirliği ve dialog halinde olduklarını, halen 80 kişilik bir ekip ile çalışmaların devam ettiğini belirtmişti.

Çalışmalar sırasında Ortodoks dönemine ait yeraltı kilisesinin ortaya çıkartıldığını ve uzmanların verdikleri bilgiye göre özgün olan fresklerin ve bölgenin nem almaması için gerekli tedbirlerin alındığını, nem ölçümlerinin yapıldığını ifade eden Ünver, temizlik çalışmalarının bilim adamlarının gözetiminde çok hassas bir şekilde yapıldığını da vurgulamıştı.

Bununla birlikte temizleme çalışmalarının genel koordinatörlüğünü yapan Arkeolog Mevlüt Coşkun'un bilimsel sorumluluğunda başlatılan çalışmalara Nevşehir Belediyesi'nin ve söz konusu diğer kurumların her türlü desteği verdiği ve Mevlüt Coşkun'un bu alanda ilk etapta kaya mekanlarının içerisindeki dolgu toprağın temizlenmesinin yapıldığını ve bu çalışmalarından ardından da bu mekanların ne işe yaradığı konusunda arkeologlarla fikir alışverişi içerisinde olduklarını belirttiği öğrenildi.

Bu bilgiler ışığında, Sözcü Gazetesi'nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yapılan yıkım çalışmaları ve bu esnasında tesadüfen bulunan dünyanın en büyük yeraltı şehrinde yapılan temizleme faaliyetlerine yönelik, Belediye’nin Osmanlı’dan kalma eserleri yıktığı, 3 bin yıllık medeniyetin yok edildiği, temizleme çalışmalarının yıkıma dönüştüğü ve fresklerin korunmadığını ileri sürdüğü haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir