YALAN

İdris Baluken/T24'ün "Cizre'deki Yangına İtfaiyenin Gitmesini Engelleyen AKP Hükümeti Büyük Bir Katliam Yaptı" Yalanı

İdris Baluken/T24'ün "Cizre'deki Yangına İtfaiyenin Gitmesini Engelleyen AKP Hükümeti Büyük Bir Katliam Yaptı" Yalanı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cizre’nin Cudi Mahallesi’nde aralarında yaralıların da bulunduğu, bir binanın bodrum katında bulunanlardan başka, 37 kişinin mahsur kaldığı ikinci bir binada dün gece yangın çıktığını belirterek, 9 kişinin yanarak öldüğünü ve aralarında yanarak yaralananların da olduğu 25 kişinin binadan çıkarılmayı beklediklerini ifade etti. Baluken, yangın söndürülmediği için 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 25 kişinin ise ağır yanıklarla halen binada beklediklerinin kendilerine iletildiğini iddia etti. Ayrıca Baluken, Twitter hesabından “Maalesef Cizre'deki yangına itfaiyenin gitmesini engelleyen AKP hükümeti büyük bir katliam yaptı.Yeni bir Madımak yaşanmış Cizre'nin içinde” iddialarında bulundu. T24 ve IMC sitesinde yer alan haberde, T24 yangının çıktığı binayı, bodrumunda yaralıların bulunduğu iddia edilen bina olarak verdi. 


Ancak, Şırnak Valiliği’nin bugün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlimiz Cizre İlçesi Cudi Mahallesi'nde 04.02.2016 günü bölücü terör örgütü mensuplarının kullandığı 4 katlı bir binadan ve çevredeki diğer binalardan güvenlik güçlerimize yönelik olarak bölücü terör örgütü mensuplarınca uzun namlulu silah ve roketatarlı saldırı neticesinde çıkan çatışmada 9 terörist etkisiz hale getirilmiş, 1 polis memurumuz ise şehit olmuştur. Bu esnada binadan kaçan teröristler, ölen arkadaşlarını içerde bırakarak söz konusu binayı ateşe vermişlerdir. Bölücü terör örgütü mensuplarının yoğun ateşi sebebiyle itfaiye araçları alana girememiştir" 

Görüleceği üzere, PKK mensupları güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölen 9 arkadaşlarını içinde bıraktıkları binayı ateşe vermiş, çıkarılan yangını söndürmek için gelen itfaiye araçlarına da bina etrafında oluşturdukları mevzilerden ateş açmış ve alana girmelerini engellenmiştir. Bu bilgiler ışığında Baluken’in, “yangına itfaiyenin gitmesinin bizzat hükümet eliyle engellendiği ve böylece yangının söndürülmediği buna bağlı olarak da 9 kişinin yaşamını yitirdiği” iddiası bütünüyle gerçek dışıdır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir