YALAN

İdris Baluken/T24'ün "Cizre'deki Yangına İtfaiyenin Gitmesini Engelleyen AKP Hükümeti Büyük Bir Katliam Yaptı" Yalanı

İdris Baluken/T24'ün "Cizre'deki Yangına İtfaiyenin Gitmesini Engelleyen AKP Hükümeti Büyük Bir Katliam Yaptı" Yalanı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cizre’nin Cudi Mahallesi’nde aralarında yaralıların da bulunduğu, bir binanın bodrum katında bulunanlardan başka, 37 kişinin mahsur kaldığı ikinci bir binada dün gece yangın çıktığını belirterek, 9 kişinin yanarak öldüğünü ve aralarında yanarak yaralananların da olduğu 25 kişinin binadan çıkarılmayı beklediklerini ifade etti. Baluken, yangın söndürülmediği için 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 25 kişinin ise ağır yanıklarla halen binada beklediklerinin kendilerine iletildiğini iddia etti. Ayrıca Baluken, Twitter hesabından “Maalesef Cizre'deki yangına itfaiyenin gitmesini engelleyen AKP hükümeti büyük bir katliam yaptı.Yeni bir Madımak yaşanmış Cizre'nin içinde” iddialarında bulundu. T24 ve IMC sitesinde yer alan haberde, T24 yangının çıktığı binayı, bodrumunda yaralıların bulunduğu iddia edilen bina olarak verdi. 


Ancak, Şırnak Valiliği’nin bugün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlimiz Cizre İlçesi Cudi Mahallesi'nde 04.02.2016 günü bölücü terör örgütü mensuplarının kullandığı 4 katlı bir binadan ve çevredeki diğer binalardan güvenlik güçlerimize yönelik olarak bölücü terör örgütü mensuplarınca uzun namlulu silah ve roketatarlı saldırı neticesinde çıkan çatışmada 9 terörist etkisiz hale getirilmiş, 1 polis memurumuz ise şehit olmuştur. Bu esnada binadan kaçan teröristler, ölen arkadaşlarını içerde bırakarak söz konusu binayı ateşe vermişlerdir. Bölücü terör örgütü mensuplarının yoğun ateşi sebebiyle itfaiye araçları alana girememiştir" 

Görüleceği üzere, PKK mensupları güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölen 9 arkadaşlarını içinde bıraktıkları binayı ateşe vermiş, çıkarılan yangını söndürmek için gelen itfaiye araçlarına da bina etrafında oluşturdukları mevzilerden ateş açmış ve alana girmelerini engellenmiştir. Bu bilgiler ışığında Baluken’in, “yangına itfaiyenin gitmesinin bizzat hükümet eliyle engellendiği ve böylece yangının söndürülmediği buna bağlı olarak da 9 kişinin yaşamını yitirdiği” iddiası bütünüyle gerçek dışıdır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir