YALAN

İdris Baluken/T24'ün "Cizre'deki Yangına İtfaiyenin Gitmesini Engelleyen AKP Hükümeti Büyük Bir Katliam Yaptı" Yalanı

İdris Baluken/T24'ün "Cizre'deki Yangına İtfaiyenin Gitmesini Engelleyen AKP Hükümeti Büyük Bir Katliam Yaptı" Yalanı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cizre’nin Cudi Mahallesi’nde aralarında yaralıların da bulunduğu, bir binanın bodrum katında bulunanlardan başka, 37 kişinin mahsur kaldığı ikinci bir binada dün gece yangın çıktığını belirterek, 9 kişinin yanarak öldüğünü ve aralarında yanarak yaralananların da olduğu 25 kişinin binadan çıkarılmayı beklediklerini ifade etti. Baluken, yangın söndürülmediği için 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 25 kişinin ise ağır yanıklarla halen binada beklediklerinin kendilerine iletildiğini iddia etti. Ayrıca Baluken, Twitter hesabından “Maalesef Cizre'deki yangına itfaiyenin gitmesini engelleyen AKP hükümeti büyük bir katliam yaptı.Yeni bir Madımak yaşanmış Cizre'nin içinde” iddialarında bulundu. T24 ve IMC sitesinde yer alan haberde, T24 yangının çıktığı binayı, bodrumunda yaralıların bulunduğu iddia edilen bina olarak verdi. 


Ancak, Şırnak Valiliği’nin bugün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlimiz Cizre İlçesi Cudi Mahallesi'nde 04.02.2016 günü bölücü terör örgütü mensuplarının kullandığı 4 katlı bir binadan ve çevredeki diğer binalardan güvenlik güçlerimize yönelik olarak bölücü terör örgütü mensuplarınca uzun namlulu silah ve roketatarlı saldırı neticesinde çıkan çatışmada 9 terörist etkisiz hale getirilmiş, 1 polis memurumuz ise şehit olmuştur. Bu esnada binadan kaçan teröristler, ölen arkadaşlarını içerde bırakarak söz konusu binayı ateşe vermişlerdir. Bölücü terör örgütü mensuplarının yoğun ateşi sebebiyle itfaiye araçları alana girememiştir" 

Görüleceği üzere, PKK mensupları güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölen 9 arkadaşlarını içinde bıraktıkları binayı ateşe vermiş, çıkarılan yangını söndürmek için gelen itfaiye araçlarına da bina etrafında oluşturdukları mevzilerden ateş açmış ve alana girmelerini engellenmiştir. Bu bilgiler ışığında Baluken’in, “yangına itfaiyenin gitmesinin bizzat hükümet eliyle engellendiği ve böylece yangının söndürülmediği buna bağlı olarak da 9 kişinin yaşamını yitirdiği” iddiası bütünüyle gerçek dışıdır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir