YALAN

Sözcü/Zeynep Gürcanlı'nın "Makam Aracı Binlerce Kilometre Taşındı, Erdoğan Kullanmadı" Yalanı

Sözcü/Zeynep Gürcanlı'nın "Makam Aracı Binlerce Kilometre Taşındı, Erdoğan Kullanmadı" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Ocak 2016’da Şili, Peru ve Ekvador’u kapsayan 5 günlük Güney Amerika ziyaretine çıktı. Önemli ticari görüşmelerin yapılacağı ziyarete ilişkin Sözcü Gazetesi’nde bir haber yapıldı. 3.2.2016 tarihli haberde Güney Amerika ziyareti için Cumhubaşkanı Erdoğan’ın makam aracının binlerce kilometre taşınarak Güney Amerika’ya getirildiği, buna rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi makam aracını kullanmadığı ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraberindeki heyet ile birlikte yapmakta olduğu Güney Amerika ziyaretinin ayrıntılarına bakıldığında, bahsedilen zırhlı makam aracının askeri kargo uçağı ile Senegal ve Brezilya’da mola verilerek 3 gün günlük yolculuk sonunda Şili’nin başkenti Santiago’ya getirildiği ve Cumhurbaşkanı’nın Şili’deki ziyaretinde Türkiye’den getirilen bu zırhlı makam aracını kullandığı, aracın Ekvador’a da götürüleceği bilgisine ulaşılmıştır.

Söz konusu zırhlı araç Şili’deki ziyaretin ardından Peru’ya götürülmüş ancak Peru Devlet Başkanı Humala'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan için tahsis ettiği aracın istenilen güvenlik seviyesini karşıladığı tespit edilince, burada Türkiye’den getirilen makam aracı yerine Cumhurbaşkanı için tahsis edilen özel araç kullanılmıştır.

Bununla birlikte Türkiye’den zırhlı makam aracı getirilmesine, Cumhurbaşkanlığı korum ekibi tarafından Güney Amerika ziyareti kapsamında gidilecek olan ülkelerde istenilen güvenlik kapasitesine sahip zırhlı araç bulunmaması ihtimali sebebiyle karar verildiği açıklanmıştır. Ayrıca Katoliklerin dini lideri Papa, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yurtdışı gezilerine kendi makam araçlarını götürdükleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan için de dünyanın diğer önemli liderleri gibi kendi makam aracını götürme uygulamasının başlaması ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenlik ve korunmasına yönelik yeni ve önemli değişikliklere gidildiği de çeşitli medya organlarında ifade edilmektedir.

Bu bilgiler ışığında, Sözcü Gazetesi'nde Türkiye’den Güney Amerika’ya getirilen zırhlı makam aracına ilişkin, bahsedilen makam aracının önce Şili’ye getirildiği ve burada Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kullanıldığı bilgisine yer verilmeden, aracın binlerce kilometre taşınıp, söz konusu ziyaret boyunca kullanılmadığı şeklinde yapılan haber gerçeği yansıtmamaktadır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir