YALAN

Sözcü/Zeynep Gürcanlı'nın "Makam Aracı Binlerce Kilometre Taşındı, Erdoğan Kullanmadı" Yalanı

Sözcü/Zeynep Gürcanlı'nın "Makam Aracı Binlerce Kilometre Taşındı, Erdoğan Kullanmadı" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Ocak 2016’da Şili, Peru ve Ekvador’u kapsayan 5 günlük Güney Amerika ziyaretine çıktı. Önemli ticari görüşmelerin yapılacağı ziyarete ilişkin Sözcü Gazetesi’nde bir haber yapıldı. 3.2.2016 tarihli haberde Güney Amerika ziyareti için Cumhubaşkanı Erdoğan’ın makam aracının binlerce kilometre taşınarak Güney Amerika’ya getirildiği, buna rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi makam aracını kullanmadığı ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraberindeki heyet ile birlikte yapmakta olduğu Güney Amerika ziyaretinin ayrıntılarına bakıldığında, bahsedilen zırhlı makam aracının askeri kargo uçağı ile Senegal ve Brezilya’da mola verilerek 3 gün günlük yolculuk sonunda Şili’nin başkenti Santiago’ya getirildiği ve Cumhurbaşkanı’nın Şili’deki ziyaretinde Türkiye’den getirilen bu zırhlı makam aracını kullandığı, aracın Ekvador’a da götürüleceği bilgisine ulaşılmıştır.

Söz konusu zırhlı araç Şili’deki ziyaretin ardından Peru’ya götürülmüş ancak Peru Devlet Başkanı Humala'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan için tahsis ettiği aracın istenilen güvenlik seviyesini karşıladığı tespit edilince, burada Türkiye’den getirilen makam aracı yerine Cumhurbaşkanı için tahsis edilen özel araç kullanılmıştır.

Bununla birlikte Türkiye’den zırhlı makam aracı getirilmesine, Cumhurbaşkanlığı korum ekibi tarafından Güney Amerika ziyareti kapsamında gidilecek olan ülkelerde istenilen güvenlik kapasitesine sahip zırhlı araç bulunmaması ihtimali sebebiyle karar verildiği açıklanmıştır. Ayrıca Katoliklerin dini lideri Papa, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yurtdışı gezilerine kendi makam araçlarını götürdükleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan için de dünyanın diğer önemli liderleri gibi kendi makam aracını götürme uygulamasının başlaması ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenlik ve korunmasına yönelik yeni ve önemli değişikliklere gidildiği de çeşitli medya organlarında ifade edilmektedir.

Bu bilgiler ışığında, Sözcü Gazetesi'nde Türkiye’den Güney Amerika’ya getirilen zırhlı makam aracına ilişkin, bahsedilen makam aracının önce Şili’ye getirildiği ve burada Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kullanıldığı bilgisine yer verilmeden, aracın binlerce kilometre taşınıp, söz konusu ziyaret boyunca kullanılmadığı şeklinde yapılan haber gerçeği yansıtmamaktadır.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir