YALAN

Evrensel Gazetesi'nin "Esenyurt'taki İş Cinayeti Devlet Gözetiminde İşlendi" Yalanı

Evrensel Gazetesi'nin "Esenyurt'taki İş Cinayeti Devlet Gözetiminde İşlendi" Yalanı
Geçtiğimiz günlerde Fi Yapı’ya ait Esenyurt’taki inşaat alanında yük asansörünün 23. kattan düşmesi sonucu 3 işçi hayatını kaybetti. Fi Yapı’nın sahibi Fikret İnan’ın yaşadığı mali sorunların ardından mahkemeye yapmış olduğu iflas erteleme kararı kapsamında mahkeme tarafından şirketin malî işlerinin denetimi için Fi Yapı’ya 3 ayrı kayyum atanmıştı. Evrensel Gazetesi bu bilgiye dayanarak Esenyurt’ta meydana gelen iş cinayetinin devletin gözetiminde gerçekleştirildiğini ileri sürdü.
Ancak konu ile ilgili yapılan incelemede, kayyumların iflasın önüne geçilebilmesi için şirketin ekonomi faatliyetleri ile mali sıkıntıları hususunda görev almak üzere atandığı anlaşıldı. Ayrıca CNN Türk’ün haberine göre, yaşanan kaza sonrasında konut projesini yapan Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan projeyi firma olarak kendilerinin yürütmekte olduğunu açıkladı. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise Esenyurt’ta meydana gelen iş kazasının, iş müfettişlerince yapılan teftiş sonucu çalışmanın durdurulduğu bloklarda meydana geldiğini belirtti.
Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu şekilde:
“İstanbul Esenyurt'ta meydana gelen iş kazası ile ilgili işyerinde iş müfettişlerince yapılan teftiş sonucu düzenlenen 15.01.2015 tarihli idari tedbir raporuna istinaden alınan heyet kararıyla işyerinin tamamında işin durdurulmasına karar verilmiştir. Sonuncusu 27.05.2015 tarihinde olmak üzere değişik tarihlerde dört kez işveren tarafından noksan hususların giderildiği ve işin durdurulmasının kaldırılması talebi üzerine iş müfettişlerince inceleme teftişi yapılmış, bu teftişler sonucunda A3, A4, C2, B1, B2, B3 ve dükkânlarda durdurmanın kaldırılmasına karar verilmiştir. 
Ancak A1, A2, A5, A6, A7, A8, A9, A10, B4, B5, B6, C1, C3, C4 bloklarda işin durdurulmasının devamına karar verilmiştir. Bahsi geçen kaza ise durdurulmuş bloklarda meydana gelmiştir. 01.02.2016 tarihinde meydana gelen iş kazası sonrasında iş müfettişlerince yapılan inceleme sonucu elde edilen bilgiler şöyledir;
-İş kazasının A9 ve A10 Bloklar arasında kurulu bulunan dış cephe asansöründe, asansör kabininin 20. normal kat seviyesinde motor bölümünden ayrılarak aşağıya düşmesi sonucu meydana gelmiş olduğu,
-İş kazası sonucunda 3 çalışanın hayatını kaybettiği,
-Kazanın meydana geldiği dış cephe asansörü incelendiğinde, asansörün motor kısmının 20. normal kat seviyesinde ray üzerinde kaldığı, kabin kısmının ise motor bölümüyle aradaki bağlantı elemanlarının koparak ayrılması sonucu zemine düşmüş olduğu tespit edilmiştir.”
Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu kaza, yapılan inceleme sonucu inşaat faaliyetinin durdurulduğu alanda meydana gelmiştir. Eksiklikler olduğu gerekçesi ile inşaat faaliyetinin yasaklandığı alanda, şirket tarafından çalışmanın devam ettirilmesinin, Bakanlık’ın hilafina gerçekleştiği anlaşılmaktadır.
Buna göre, Evrensel Gazetesi’nin devletçe atanan kayyumların varlığını gerekçe göstererek, halen Fi Yapı tarafından yürütülen projede ve çalışmaların denetim sonucu yasaklandığı alanda meydana gelen iş kazasının, devlet gözetiminde gerçekleştiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir