YALAN

Evrensel Gazetesi'nin "Esenyurt'taki İş Cinayeti Devlet Gözetiminde İşlendi" Yalanı

Evrensel Gazetesi'nin "Esenyurt'taki İş Cinayeti Devlet Gözetiminde İşlendi" Yalanı
Geçtiğimiz günlerde Fi Yapı’ya ait Esenyurt’taki inşaat alanında yük asansörünün 23. kattan düşmesi sonucu 3 işçi hayatını kaybetti. Fi Yapı’nın sahibi Fikret İnan’ın yaşadığı mali sorunların ardından mahkemeye yapmış olduğu iflas erteleme kararı kapsamında mahkeme tarafından şirketin malî işlerinin denetimi için Fi Yapı’ya 3 ayrı kayyum atanmıştı. Evrensel Gazetesi bu bilgiye dayanarak Esenyurt’ta meydana gelen iş cinayetinin devletin gözetiminde gerçekleştirildiğini ileri sürdü.
Ancak konu ile ilgili yapılan incelemede, kayyumların iflasın önüne geçilebilmesi için şirketin ekonomi faatliyetleri ile mali sıkıntıları hususunda görev almak üzere atandığı anlaşıldı. Ayrıca CNN Türk’ün haberine göre, yaşanan kaza sonrasında konut projesini yapan Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan projeyi firma olarak kendilerinin yürütmekte olduğunu açıkladı. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise Esenyurt’ta meydana gelen iş kazasının, iş müfettişlerince yapılan teftiş sonucu çalışmanın durdurulduğu bloklarda meydana geldiğini belirtti.
Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu şekilde:
“İstanbul Esenyurt'ta meydana gelen iş kazası ile ilgili işyerinde iş müfettişlerince yapılan teftiş sonucu düzenlenen 15.01.2015 tarihli idari tedbir raporuna istinaden alınan heyet kararıyla işyerinin tamamında işin durdurulmasına karar verilmiştir. Sonuncusu 27.05.2015 tarihinde olmak üzere değişik tarihlerde dört kez işveren tarafından noksan hususların giderildiği ve işin durdurulmasının kaldırılması talebi üzerine iş müfettişlerince inceleme teftişi yapılmış, bu teftişler sonucunda A3, A4, C2, B1, B2, B3 ve dükkânlarda durdurmanın kaldırılmasına karar verilmiştir. 
Ancak A1, A2, A5, A6, A7, A8, A9, A10, B4, B5, B6, C1, C3, C4 bloklarda işin durdurulmasının devamına karar verilmiştir. Bahsi geçen kaza ise durdurulmuş bloklarda meydana gelmiştir. 01.02.2016 tarihinde meydana gelen iş kazası sonrasında iş müfettişlerince yapılan inceleme sonucu elde edilen bilgiler şöyledir;
-İş kazasının A9 ve A10 Bloklar arasında kurulu bulunan dış cephe asansöründe, asansör kabininin 20. normal kat seviyesinde motor bölümünden ayrılarak aşağıya düşmesi sonucu meydana gelmiş olduğu,
-İş kazası sonucunda 3 çalışanın hayatını kaybettiği,
-Kazanın meydana geldiği dış cephe asansörü incelendiğinde, asansörün motor kısmının 20. normal kat seviyesinde ray üzerinde kaldığı, kabin kısmının ise motor bölümüyle aradaki bağlantı elemanlarının koparak ayrılması sonucu zemine düşmüş olduğu tespit edilmiştir.”
Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu kaza, yapılan inceleme sonucu inşaat faaliyetinin durdurulduğu alanda meydana gelmiştir. Eksiklikler olduğu gerekçesi ile inşaat faaliyetinin yasaklandığı alanda, şirket tarafından çalışmanın devam ettirilmesinin, Bakanlık’ın hilafina gerçekleştiği anlaşılmaktadır.
Buna göre, Evrensel Gazetesi’nin devletçe atanan kayyumların varlığını gerekçe göstererek, halen Fi Yapı tarafından yürütülen projede ve çalışmaların denetim sonucu yasaklandığı alanda meydana gelen iş kazasının, devlet gözetiminde gerçekleştiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir