YALAN

Oda Tv'nin "AKP'nin Hedefinde Cem Yılmaz'ın Başrolde Oynadığı İftarlık Gazoz Filmi Var" Yalanı

Oda Tv'nin "AKP'nin Hedefinde Cem Yılmaz'ın Başrolde Oynadığı İftarlık Gazoz Filmi Var" Yalanı

Oda Tv haber sitesinin Twitter hesabından 1 Şubat 2016’da geçtiğimiz günlerde vizyona giren İftarlık Gazoz isimli film hakkında tweet atıldı. Atılan tweette Cem Yılmaz’ın başrolünü oynadığı İftarlık Gazoz filminin Ak Parti tarafından hedef alındığı iddia edildi. İddiaya gerekçe olarak ise Star Gazetesi’nden Bedir Acar tarafından kaleme alınan “İftarlık Gazoz’dan ölüm orucu çıktı” başlıklı eleştiri yazısı gösterildi.

Bahse konu olan yazı incelendiğinde yazının Ak Parti ya da Ak Partili herhangi bir kişi ile ilgisi olmadığı, yazıda filmin özetlendiği ve genel olarak değerlendirildiği, yönetmenin ölüm orucu ile Mevlana’nın Ramazan orucu hakkında dile getirdiği “Açlığa sabır, Allah’ın has kullarına bir lütuftur.” sözünü ilişkilendirerek, Mevlana’nın sözlerini çarpıttığının vurgulandığı anlaşılmaktadır. Ayrıca Bedir Acar, eleştiri yazısında, Prof. Faruk Beşer’e danıştığını ve Beşer’in ölüm orucunun caiz olmadığını ifade ettiğini belirtmiştir.

Ayrıca Bedir Acar’ın yazısında da, filmden ziyade filmin içeriğinde yer alan Ramazan orucu-ölüm orucu akrabalığı mesajına ve Mevlana’dan yapılan alıntıya yönelik, İslam’da ölüm orucunun caiz olmadığı bilgisine ve Mevlana’nın o sözünün ölüm değil Ramazan orucu hakkında olduğu gerçeğine istinaden yapılan değerlendirilmeler yer aldığı ve yazıda eleştirel bir yaklaşımdan ötesinin görülmediği de dikkatleri çekmektedir. 

Yazının içeriğine istinaden, Oda Tv’nin Bedir Acar’ın İftarlık Gazoz isimli film hakkında yazdığı değerlendirme ve eleştiri yazısını Ak Parti ile ilişkilendirip, bahse konu olan filmin Ak Parti ve Star Gazetesi tarafından hedefe alındığı yönündeki iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir