YALAN

Oda Tv'nin "AKP'nin Hedefinde Cem Yılmaz'ın Başrolde Oynadığı İftarlık Gazoz Filmi Var" Yalanı

Oda Tv'nin "AKP'nin Hedefinde Cem Yılmaz'ın Başrolde Oynadığı İftarlık Gazoz Filmi Var" Yalanı

Oda Tv haber sitesinin Twitter hesabından 1 Şubat 2016’da geçtiğimiz günlerde vizyona giren İftarlık Gazoz isimli film hakkında tweet atıldı. Atılan tweette Cem Yılmaz’ın başrolünü oynadığı İftarlık Gazoz filminin Ak Parti tarafından hedef alındığı iddia edildi. İddiaya gerekçe olarak ise Star Gazetesi’nden Bedir Acar tarafından kaleme alınan “İftarlık Gazoz’dan ölüm orucu çıktı” başlıklı eleştiri yazısı gösterildi.

Bahse konu olan yazı incelendiğinde yazının Ak Parti ya da Ak Partili herhangi bir kişi ile ilgisi olmadığı, yazıda filmin özetlendiği ve genel olarak değerlendirildiği, yönetmenin ölüm orucu ile Mevlana’nın Ramazan orucu hakkında dile getirdiği “Açlığa sabır, Allah’ın has kullarına bir lütuftur.” sözünü ilişkilendirerek, Mevlana’nın sözlerini çarpıttığının vurgulandığı anlaşılmaktadır. Ayrıca Bedir Acar, eleştiri yazısında, Prof. Faruk Beşer’e danıştığını ve Beşer’in ölüm orucunun caiz olmadığını ifade ettiğini belirtmiştir.

Ayrıca Bedir Acar’ın yazısında da, filmden ziyade filmin içeriğinde yer alan Ramazan orucu-ölüm orucu akrabalığı mesajına ve Mevlana’dan yapılan alıntıya yönelik, İslam’da ölüm orucunun caiz olmadığı bilgisine ve Mevlana’nın o sözünün ölüm değil Ramazan orucu hakkında olduğu gerçeğine istinaden yapılan değerlendirilmeler yer aldığı ve yazıda eleştirel bir yaklaşımdan ötesinin görülmediği de dikkatleri çekmektedir. 

Yazının içeriğine istinaden, Oda Tv’nin Bedir Acar’ın İftarlık Gazoz isimli film hakkında yazdığı değerlendirme ve eleştiri yazısını Ak Parti ile ilişkilendirip, bahse konu olan filmin Ak Parti ve Star Gazetesi tarafından hedefe alındığı yönündeki iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir