YALAN

T24/Prof. Yaman Akdeniz'in "17-25 Aralık Haberlerini İnternetten Temizleme Harekatına Başladılar" Yalanı

T24/Prof. Yaman Akdeniz'in "17-25 Aralık Haberlerini İnternetten Temizleme Harekatına Başladılar" Yalanı

31 Ocak 2016 tarihinde Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Yaman Akdeniz Mediascope’ta internet ortamındaki erişim engelleme kararları üzerine bir konuşma yaptı. 7 Haziran seçimlerinden sonra 5651 sayılı kanun çerçevesinde çeşitli davalar açıldığı ve Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından erişim engelleme kararlarının alındığını ifade eden Akdeniz, “Aynı kanunun kişilik haklarını koruduğu iddia edilen madde 9 kapsamında bugüne kadar Sulh Ceza hakimleri tarafından alınmış 5 binden fazla karar var.” dedi. Akdeniz konuşmasının devamında “Son günlerde karşımıza çıkan özellikle 17-25 Aralık süreci ile ilgili, tapelerle ilgili yapılmış haberlere yönelik bir temizleme harekatının başladığını görüyoruz.” iddiasında bulundu. İleri sürdüğü temizleme harekatı ile Diken haber sitesine, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerine erişim engelleme kararlarının yağmaya başladığını ifade eden Akdeniz, kendisinin gördüğü kararlardan birini talep edenin Sümeyye Erdoğan, bir başka kararı talep edenin Bilal Erdoğan olduğunu ve talep edenler arasında başka siyasi figürlerin de bulunduğunu dile getirdi. Kişilik haklarının zedelendiği gerekçesi ile açılan davalarda, Sulh Ceza Hakimlikleri’nin 2 yıl önce yapılmış yayınlara erişim engelleme kararının verildiğini ve 6 ay-1 sene sonra bakıldığında geriye dönük olarak 17-25 Aralık olayları ile ilgili yapılan aramalarda herhangi bir bilgi bulunamayacağını belirtti.

Savcılık tarafından Paralel Devlet Yapılanması (PDY) olarak adlandırılan devlet içinde odaklanmış gizli yapı eliyle, meşru hükümeti yıkmaya yönelik bir darbenin en büyük adımlarından olduğu ileri sürülen 17-25 Aralık operasyonları ile ilgili yapılan araştırmalarda, arama motorlarında “17-25 Aralık” ifadesi ile 571.000, “17-25 Aralık Ses Kayıtları” ifadesi ile 337.000 sonuç elde edilmiştir. Buradan yola çıkarak 17-25 Aralık olayları ile ilgili yapılan haberlerde, medya ve internet ortamında yer alan ses kayıtlarında isimleri zikredilen kişilerin, Sulh Ceza Hakimlikleri’ne kişilik haklarının zedelendiği gerekçesi ile açtıkları dava sonucunda, yine bahsedilen kişileri ilgilendirilen haber ve ses kayıtlarına erişim engeli kararının alınmasının, 17-25 Aralık süreci hakkında yapılan, çoğu bugüne dek ispatlanmamış iddia aşamasında kalan haberlere ve ses kayıtlarına yönelik ‘temizleme harekatı’ olarak nitelendirilmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Buna göre, Yaman Akdeniz’in 17-25 Aralık süreci haber ve ses kayıtlarına ilişkin Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından sistematik olarak bilgilerin yok edildiği iddiası doğru değildir.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir