YALAN

T24/Prof. Yaman Akdeniz'in "17-25 Aralık Haberlerini İnternetten Temizleme Harekatına Başladılar" Yalanı

T24/Prof. Yaman Akdeniz'in "17-25 Aralık Haberlerini İnternetten Temizleme Harekatına Başladılar" Yalanı

31 Ocak 2016 tarihinde Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Yaman Akdeniz Mediascope’ta internet ortamındaki erişim engelleme kararları üzerine bir konuşma yaptı. 7 Haziran seçimlerinden sonra 5651 sayılı kanun çerçevesinde çeşitli davalar açıldığı ve Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından erişim engelleme kararlarının alındığını ifade eden Akdeniz, “Aynı kanunun kişilik haklarını koruduğu iddia edilen madde 9 kapsamında bugüne kadar Sulh Ceza hakimleri tarafından alınmış 5 binden fazla karar var.” dedi. Akdeniz konuşmasının devamında “Son günlerde karşımıza çıkan özellikle 17-25 Aralık süreci ile ilgili, tapelerle ilgili yapılmış haberlere yönelik bir temizleme harekatının başladığını görüyoruz.” iddiasında bulundu. İleri sürdüğü temizleme harekatı ile Diken haber sitesine, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerine erişim engelleme kararlarının yağmaya başladığını ifade eden Akdeniz, kendisinin gördüğü kararlardan birini talep edenin Sümeyye Erdoğan, bir başka kararı talep edenin Bilal Erdoğan olduğunu ve talep edenler arasında başka siyasi figürlerin de bulunduğunu dile getirdi. Kişilik haklarının zedelendiği gerekçesi ile açılan davalarda, Sulh Ceza Hakimlikleri’nin 2 yıl önce yapılmış yayınlara erişim engelleme kararının verildiğini ve 6 ay-1 sene sonra bakıldığında geriye dönük olarak 17-25 Aralık olayları ile ilgili yapılan aramalarda herhangi bir bilgi bulunamayacağını belirtti.

Savcılık tarafından Paralel Devlet Yapılanması (PDY) olarak adlandırılan devlet içinde odaklanmış gizli yapı eliyle, meşru hükümeti yıkmaya yönelik bir darbenin en büyük adımlarından olduğu ileri sürülen 17-25 Aralık operasyonları ile ilgili yapılan araştırmalarda, arama motorlarında “17-25 Aralık” ifadesi ile 571.000, “17-25 Aralık Ses Kayıtları” ifadesi ile 337.000 sonuç elde edilmiştir. Buradan yola çıkarak 17-25 Aralık olayları ile ilgili yapılan haberlerde, medya ve internet ortamında yer alan ses kayıtlarında isimleri zikredilen kişilerin, Sulh Ceza Hakimlikleri’ne kişilik haklarının zedelendiği gerekçesi ile açtıkları dava sonucunda, yine bahsedilen kişileri ilgilendirilen haber ve ses kayıtlarına erişim engeli kararının alınmasının, 17-25 Aralık süreci hakkında yapılan, çoğu bugüne dek ispatlanmamış iddia aşamasında kalan haberlere ve ses kayıtlarına yönelik ‘temizleme harekatı’ olarak nitelendirilmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Buna göre, Yaman Akdeniz’in 17-25 Aralık süreci haber ve ses kayıtlarına ilişkin Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından sistematik olarak bilgilerin yok edildiği iddiası doğru değildir.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir