YALAN

Cumhuriyet’in “Can Dündar ve Erdem Gül İçin Hazırlanan İddianameye Delil Gösterilen 2 Köşe Yazısı” Çarpıtması

Cumhuriyet’in “Can Dündar ve Erdem Gül İçin Hazırlanan İddianameye Delil Gösterilen 2 Köşe Yazısı” Çarpıtması

2015 yılının Kasım ayında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT tırları ile ilgili yaptıkları haber ve paylaştıkları görüntüler sebebiyle haklarında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanma istemi ile mahkemeye sevk edilmişlerdi. İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına karar vermişti. Bunun üzerine Can Dündar “Üzülmeyin bu bizim için şeref madalyasıdır.” ve Erdem Gül “Tutuklandık ama gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.” açıklamalarında bulunmuşlardı.

27 Ocak 2016’da Dündar ve Gül hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığı açıklandı. Aynı gün Cumhuriyet Gazetesi, Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan 473 sayfalık iddianamedeki suçlamalara ilişkin Can Dündar’ın iki köşe yazısının delil olarak sunulduğunu ileri sürdü.

Ancak söz konusu iddianamede, bahsedilen iki köşe yazısının iddianamenin içerdiği tüm iddialara değil, sadece Dündar’ın 17-25 Aralık olaylarından daha önceden haberi olduğu iddiasına delil olarak sunulduğu ifade edildi. Can Dündar’ın 17-25 Aralık olaylarından, bahsedilen olaylar gerçekleşmeden önce haberi olduğu iddiasına delil teşkil eden yazıların 3 Aralık 2013 tarihli “Siyasette Nasıl Geldiysen Öyle Gidersin” ve 24 Aralık 2013 tarihli “Piyonlar Devrildi Sıra Şahlarda” başlıklı yazıları olduğu da iddianamede belirtildi.

İddianamenin, Dündar’ın 17-25 Aralık olaylarından daha önceden haberi olduğu iddiasından ibaret olmadığı, orada başka iddiaların da bulunduğu ve bahsi geçen köşe yazılarının sadece Dündar’ın 17-25 Aralık olaylarından daha önceden haberdar olduğuna delil gösterildiği göz önüne alındığında, Cumhuriyet’in 3 Aralık ve 24 Aralık 2013 tarihli iki köşe yazısının, Dündar ve Gül hakkında hazırlanan iddianamenin tümü için delil gösterildiği imasını taşıyan haberi, gerçeği çarpıttığı anlaşılmaktadır. 

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir