YALAN

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Bu Görüntüler Müftülük Tabelasından: Çocuk Evlendirme Dairesi" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Bu Görüntüler Müftülük Tabelasından: Çocuk Evlendirme Dairesi" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi, resmi Twitter hesabından dün “Bu görüntüler müftülük tabelasından: Çocuk evlendirme dairesi..Vatandaşlardan sert tepki” notuyla bir haber linki yayınladı. Tweete bağlı görüntüde, önünde insanların toplandığı bir bina girişindeki tabelada; "Çocuk Evlendirme Dairesi" yazdığı görülüyordu.Haber linkine girildiğinde ise Gazete’nin web sayfasındaki haberde, Mamak Eğitim Hakkı Meclisi’nin Mersin Müftülüğü’nün kız çocuklarına gelinlik ve türban giydirerek eğitim verdiğini iddia ettiği ve bunun üzerine protesto amaçlı Mamak Müftülüğü’nün tabelasını “Çocuk Evlendirme Dairesi” olarak değiştirdikleri belirtildi.

Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi içerikteki haberde belirtildiği gibi eylemin bir parçası olan tabelayı, tweetinde gerçek algısı oluşturacak şekilde vererek twitter hesabından haberi çarpıtmıştır.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.
Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir