YALAN

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Bu Görüntüler Müftülük Tabelasından: Çocuk Evlendirme Dairesi" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Bu Görüntüler Müftülük Tabelasından: Çocuk Evlendirme Dairesi" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi, resmi Twitter hesabından dün “Bu görüntüler müftülük tabelasından: Çocuk evlendirme dairesi..Vatandaşlardan sert tepki” notuyla bir haber linki yayınladı. Tweete bağlı görüntüde, önünde insanların toplandığı bir bina girişindeki tabelada; "Çocuk Evlendirme Dairesi" yazdığı görülüyordu.Haber linkine girildiğinde ise Gazete’nin web sayfasındaki haberde, Mamak Eğitim Hakkı Meclisi’nin Mersin Müftülüğü’nün kız çocuklarına gelinlik ve türban giydirerek eğitim verdiğini iddia ettiği ve bunun üzerine protesto amaçlı Mamak Müftülüğü’nün tabelasını “Çocuk Evlendirme Dairesi” olarak değiştirdikleri belirtildi.

Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi içerikteki haberde belirtildiği gibi eylemin bir parçası olan tabelayı, tweetinde gerçek algısı oluşturacak şekilde vererek twitter hesabından haberi çarpıtmıştır.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

Sözcü
YALAN

Devlet Memurlarına İftira

18 Nisan, 2019
Ünlü Sanatçı Hakkında Yoğun Bakım Yalanı
YALAN

Ünlü Sanatçı Hakkında Yoğun Bakım Yalanı

18 Nisan, 2019
Ünlü sanatçı Mazhar Alanson'un yoğun bakıma alındığına dair haber yalandır.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir