YALAN

ETHA'nın "Türkiye DAEŞ'in de Cenevre'ye Katılmasını İstedi" Yalanı

ETHA'nın "Türkiye DAEŞ'in de Cenevre'ye Katılmasını İstedi" Yalanı

ETHA (Etkin Haber Ajansı), bugün “Türkiye DAEŞ’in de Cenevre’ye katılmasını istedi” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, AB Türkiye Siyasi Diyalog Zirvesi sonrası Devlet Konukevi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Cenevre’deki Suriye Görüşmelerine terör örgütü DAEŞ’in de katılması gerektiğini söylediği iddia edildi. 

Ancak, Cenevre Görüşmeleri’nin PYD’nin katılımı ile ilgili tartışmalar nedeniyle ertelendiğinin sorulması üzerine Çavuşoğlu şu yanıtı vermişti: 
"Şu anda rejim güçlerinin İran'ın da desteğiyle ve Rusya'nın da havadan desteğiyle sivillere yönelik saldırıları çok sayıda çocuk ve kadın dahil sivillerin ölümüne neden oldu. Suriye'de kesin çözüm siyasi çözümdür. Bu süreçte muhalefeti sulandırmaya yönelik bazı ülkelerin çabaları var. Biz buna karşıyız. Muhalefet de buna karşı. Özellikle YPG gibi terör örgütlerinin de muhalefetin içinde yer almasını istemek bu süreci akamete uğratmaktır. Suriye'de kontrol ettiği alan bakımından YPG önemliyse o zaman DAEŞ de bir terör örgütüdür o da Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 40'ını kontrol ediyor. Dolayısıyla terör örgütleriyle ılımlı muhalefet arasındaki ayrımı çok iyi yapmak lazım. Terör örgütlerinin müzakere heyetinin içinde olmaması gerekiyor."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “YPG gibi terör örgütlerinin de muhalefetin içinde yer almasını istemek bu süreci akamete uğratmaktır” cümlesini vurgularken, Suriye’de kontol ettiği alan bakımından YPG önemliyse, terör örgütü DAEŞ’in de Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 40’ını kontrol ettiği ama terör örgütü olduğu ve nasıl DAEŞ’in muhattap alınamayacağı açıksa, aynı şekilde YPG’nin de alınamayacağını ifade etmiştir. ETHA da “Türkiye DAİŞ’in görüşmelere katılmasını istedi” iddiasıyla tamamen gerçek dışı bir habere imza atmıştır.

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir