YALAN

Sözcü Gazetesi'nin "Türk Hükümeti Şiddeti Körüklendiriyor" Yanlışı

Sözcü Gazetesi'nin "Türk Hükümeti Şiddeti Körüklendiriyor" Yanlışı
Almanya’da, aralarında Fatih Akın ve Sibel Kekilli’nin de bulunduğu 100 sanatçı, gelecek hafta Cuma günü Berlin’de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelecek olan Başbakan Angela Merkel’in dikkatini Türkiye'nin Güneydoğusundaki çatışmalarda yaşandığını iddia ettikleri hak ihlallerine çekmek amaçlı bir çağrı metni hazırladı. Metinde, "Türk hükümeti şiddeti, çatışmayı yatıştırmak için hiçbir şey yapmamakta aksine onu körüklemektedir" ifadesine yer verildi. Sözcü Gazetesi ise konuyla ilgili haberinde “Türk Hükümeti şiddeti körüklendiriyor” şeklinde bir ifade kullandı. Kastedilen olasılıkla "şiddeti körüklemek"dir ve dolayısıyla “şiddeti körüklendiriyor” ifadesi yanlıştır.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir