YALAN

Aydınlık Gazetesi'nin "Ali İsmail'in Ailesi Müdahil Olamadı" Çarpıtması

Aydınlık Gazetesi'nin "Ali İsmail'in Ailesi Müdahil Olamadı" Çarpıtması
Aydınlık Gazetesi 22 Ocak tarihli haberinde, Ali İsmail Korkmaz davasına ilişkin yapılan temyiz duruşmasında Korkmaz ailesi ve avukatların katılma talebinin reddedildiğini belirtti. İlgili haberde, mahkemenin Yargıtay içtihadını redde gerekçe olarak sunduğu belirtilmesine rağmen, “Ali İsmail’in ailesi müdahil olamadı” şeklinde bir başlık atılması ve ailenin avukatlarının mahkemenin katılma talebini reddederek adil yargılama yapılmadığı ifadesine yer vermesiyle içtihada göre verilmiş bir mahkeme kararı çarpıtılarak ve sansasyonel bir şekilde sunulmuştur. Halbuki mahkeme, olağan bir hukuki karar vermiştir. Zira buradaki temyiz mahkemesi ceza almış polis sanıkların 1.derece ceza mahkemesinin verdiği karardan memnun olmayarak temyiz yoluna başvurmasıyla kurulmuş bir mahkemedir. Dolayısıyla temyiz duruşmasında Korkmaz ailesi ve avukatların “katılan” olarak davada bulunması şart değildir. Ancak elbette davayı takip etme hakları vardır ve ilgili temyiz duruşmasına da izleyici olarak katılmışlardır. Ancak ilgili haberde, mahkemenin verdiği red kararının kasıtlı ve davayı karartmaya dönük bir karar olduğu yönünde bir imada bulunularak çarpıtma yapılmıştır.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir