YALAN

Figen Yüksekdağ'ın Eski Danışmanı Sıtkı Güngör'ün "Hesabım Hacklendi" Yalanı

Figen Yüksekdağ'ın Eski Danışmanı Sıtkı Güngör'ün "Hesabım Hacklendi" Yalanı
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın eski danışmanı olan Sıtkı Güngör, 14 Ocak 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde biri 5 aylık bebek olmak üzere, 5 sivil ve 1 polisin hayatını kaybettiği PKK saldırısına ilişkin; saldırıyı öven bir dille “Bahar erken geldi...Cemreler düşüyor sanki #çınar” şeklinde bir tweet paylaşmış, ve sosyal medyada tepkilere neden olmuştu. Daha sonra tweet silinmiş, Sıtkı Güngör’ün @SitkiGungor olan kullanıcı adı @sgungor6262 ‘ye dönüşmüştü. İddiaya göre Güngör, gelen tepkiler sonrası kullanıcı ismini değiştirerek söz konusu tweetin atıldığı hesabın onunla alakası olmadığı görüntüsünü vermeye çalışmıştı. Hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açılan Güngör, mahkemedeki ifadesinde “Twitter hesabımın hacklenmesi ve olağan dışı HDP’ye yönelik siyasi linç kampanyasının ürünü olarak huzurunuza getirildim. Herhangi bir terör örgütü propagandası yapmak ve suçluyu övdüğümü düşünmüyorum. Danışmanlığını yaptığım şahsa yönelik linç kampanyası olduğunu düşünüyorum” dedi. Ancak, Ekşi Sözlük’te https://eksisozluk.com/entry/57715602 olarak girilen entry de Sıtkı Güngör’ün hesabının hacklenmediği ve kullanıcı adını değiştirdiği adım adım ispatlanmış. Bu adımlardan gidersek,hesabının hacklendiğini iddia eden Güngör’ün söz konusu tweetinin capsi: Sıtkı Güngör’ün tweeti sildikten sonra atılan mesajlar: Güngör’ün @sgungor6262 olarak değiştirdiği hesabının ekran görüntüsü: Bu da Sıtkı Güngör’ün hacklendiğini iddia ettiği hesabı @SitkiGungor ‘ün 3 Ocak tarihli ekran görüntüsü: Görüldüğü gibi iki ekran görüntüsü, resimler, tweetler arasında hiçbir fark yok. Ayrıca bu da kullanıcı adının olaydan sonra değiştirildiğinin başka bir ispatı: Görüldüğü gibi, bütün bu resimlerden, kısa bir twitter ve google araştırmasından sonra hesabın hiçbir şekilde hacklenmediği ve olaydan sonra kullanıcı adının değiştirildiği rahatlıkla görülebilir. Bu sebeple Sıtkı Güngör’ün “hesabım hacklendi” iddiası tamamen yalandır.

Son Yalanlar

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
Taraflı Medyanın Mahir Ünal Çarpıtması
YALAN

Taraflı Medyanın Mahir Ünal Çarpıtması

12 Şubat, 2021
Taraflı medya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal üzerinden bir kez daha aalgı yaratmaya çalıştı. Tele1 Mahir Ünal'ın konuk olduğu programda yaptığı konuşmayı kırparak halkın algısıyla oynadı. Taraflı Tele1 haberi; "AKP'li Mahir Ünal: Bir dönem bu ülkede bardak yoktu." başlığıyla servis etti.
BOĞAZİÇİ EYLEMLERİNDE KADIKÖY'DE BİR GENÇ POLİS TARAFINDAN DARP EDİLDİ YALANI
YALAN

BOĞAZİÇİ EYLEMLERİNDE KADIKÖY'DE BİR GENÇ POLİS TARAFINDAN DARP EDİLDİ YALANI

8 Şubat, 2021
Boğaziçi eylemlerinin yüzü haline getirilerek polisin şiddet uyguladığını iddia eden provokatörlerin yalanı ellerinde patladı. Türk Polis Teşkilatı, TRT Haber aracılığıyla gerçekleri gün yüzüne çıkarttı. Genç, yaşlı bir kadını provokatörlerin arasında kurtarmaya çalışırken provokatörler tarafından darp edildiğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir