YALAN

Figen Yüksekdağ'ın Eski Danışmanı Sıtkı Güngör'ün "Hesabım Hacklendi" Yalanı

Figen Yüksekdağ'ın Eski Danışmanı Sıtkı Güngör'ün "Hesabım Hacklendi" Yalanı
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın eski danışmanı olan Sıtkı Güngör, 14 Ocak 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde biri 5 aylık bebek olmak üzere, 5 sivil ve 1 polisin hayatını kaybettiği PKK saldırısına ilişkin; saldırıyı öven bir dille “Bahar erken geldi...Cemreler düşüyor sanki #çınar” şeklinde bir tweet paylaşmış, ve sosyal medyada tepkilere neden olmuştu. Daha sonra tweet silinmiş, Sıtkı Güngör’ün @SitkiGungor olan kullanıcı adı @sgungor6262 ‘ye dönüşmüştü. İddiaya göre Güngör, gelen tepkiler sonrası kullanıcı ismini değiştirerek söz konusu tweetin atıldığı hesabın onunla alakası olmadığı görüntüsünü vermeye çalışmıştı. Hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açılan Güngör, mahkemedeki ifadesinde “Twitter hesabımın hacklenmesi ve olağan dışı HDP’ye yönelik siyasi linç kampanyasının ürünü olarak huzurunuza getirildim. Herhangi bir terör örgütü propagandası yapmak ve suçluyu övdüğümü düşünmüyorum. Danışmanlığını yaptığım şahsa yönelik linç kampanyası olduğunu düşünüyorum” dedi. Ancak, Ekşi Sözlük’te https://eksisozluk.com/entry/57715602 olarak girilen entry de Sıtkı Güngör’ün hesabının hacklenmediği ve kullanıcı adını değiştirdiği adım adım ispatlanmış. Bu adımlardan gidersek,hesabının hacklendiğini iddia eden Güngör’ün söz konusu tweetinin capsi: Sıtkı Güngör’ün tweeti sildikten sonra atılan mesajlar: Güngör’ün @sgungor6262 olarak değiştirdiği hesabının ekran görüntüsü: Bu da Sıtkı Güngör’ün hacklendiğini iddia ettiği hesabı @SitkiGungor ‘ün 3 Ocak tarihli ekran görüntüsü: Görüldüğü gibi iki ekran görüntüsü, resimler, tweetler arasında hiçbir fark yok. Ayrıca bu da kullanıcı adının olaydan sonra değiştirildiğinin başka bir ispatı: Görüldüğü gibi, bütün bu resimlerden, kısa bir twitter ve google araştırmasından sonra hesabın hiçbir şekilde hacklenmediği ve olaydan sonra kullanıcı adının değiştirildiği rahatlıkla görülebilir. Bu sebeple Sıtkı Güngör’ün “hesabım hacklendi” iddiası tamamen yalandır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir