YALAN

Figen Yüksekdağ'ın Eski Danışmanı Sıtkı Güngör'ün "Hesabım Hacklendi" Yalanı

Figen Yüksekdağ'ın Eski Danışmanı Sıtkı Güngör'ün "Hesabım Hacklendi" Yalanı
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın eski danışmanı olan Sıtkı Güngör, 14 Ocak 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde biri 5 aylık bebek olmak üzere, 5 sivil ve 1 polisin hayatını kaybettiği PKK saldırısına ilişkin; saldırıyı öven bir dille “Bahar erken geldi...Cemreler düşüyor sanki #çınar” şeklinde bir tweet paylaşmış, ve sosyal medyada tepkilere neden olmuştu. Daha sonra tweet silinmiş, Sıtkı Güngör’ün @SitkiGungor olan kullanıcı adı @sgungor6262 ‘ye dönüşmüştü. İddiaya göre Güngör, gelen tepkiler sonrası kullanıcı ismini değiştirerek söz konusu tweetin atıldığı hesabın onunla alakası olmadığı görüntüsünü vermeye çalışmıştı. Hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açılan Güngör, mahkemedeki ifadesinde “Twitter hesabımın hacklenmesi ve olağan dışı HDP’ye yönelik siyasi linç kampanyasının ürünü olarak huzurunuza getirildim. Herhangi bir terör örgütü propagandası yapmak ve suçluyu övdüğümü düşünmüyorum. Danışmanlığını yaptığım şahsa yönelik linç kampanyası olduğunu düşünüyorum” dedi. Ancak, Ekşi Sözlük’te https://eksisozluk.com/entry/57715602 olarak girilen entry de Sıtkı Güngör’ün hesabının hacklenmediği ve kullanıcı adını değiştirdiği adım adım ispatlanmış. Bu adımlardan gidersek,hesabının hacklendiğini iddia eden Güngör’ün söz konusu tweetinin capsi: Sıtkı Güngör’ün tweeti sildikten sonra atılan mesajlar: Güngör’ün @sgungor6262 olarak değiştirdiği hesabının ekran görüntüsü: Bu da Sıtkı Güngör’ün hacklendiğini iddia ettiği hesabı @SitkiGungor ‘ün 3 Ocak tarihli ekran görüntüsü: Görüldüğü gibi iki ekran görüntüsü, resimler, tweetler arasında hiçbir fark yok. Ayrıca bu da kullanıcı adının olaydan sonra değiştirildiğinin başka bir ispatı: Görüldüğü gibi, bütün bu resimlerden, kısa bir twitter ve google araştırmasından sonra hesabın hiçbir şekilde hacklenmediği ve olaydan sonra kullanıcı adının değiştirildiği rahatlıkla görülebilir. Bu sebeple Sıtkı Güngör’ün “hesabım hacklendi” iddiası tamamen yalandır.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir